Co to jest JavaScript? Do czego służy ten język programowania?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to możliwe, że strony internetowe, które odwiedzacie każdego dnia są interaktywne, reagują na wasze kliknięcia i pozwalają realizować wiele funkcji? To wszystko dzięki językowi programowania o nazwie JavaScript.

Komputery są potężnymi maszynami zdolnymi do wykonywania różnorodnych zadań, takich jak obsługa tysięcy stron internetowych lub wykonywanie milionów skomplikowanych obliczeń w mniej niż kilka sekund. Jednak są one pozbawione inteligencji i działają wyłącznie na podstawie instrukcji dostarczanych przez ludzi poprzez programy komputerowe. Komputery nie rozumieją języka mówionego i potrzebują specjalnych języków programowania, takich jak JavaScript.

JavaScript umożliwia kontrolowanie interakcji użytkownika na stronach internetowych, co jest wykorzystywane m.in. przez platformy online, takie jak Gmail czy Facebook. Jest to kluczowe narzędzie, które nadaje stronie WWW dynamiczny charakter. Odgrywa istotną rolę w dziedzinie informatyki, czyniąc przestrzeń online bardziej interaktywną.

Do czego służy JavaScript

JavaScript – co to jest?

JavaScript (JS) to język programowania (nazywany skryptem ), który pozwala osobie tworzącej stronę internetową projektować na niej złożone funkcje oraz zamieszczać bardziej skomplikowane elementy. Dzięki temu językowi programowania witryna może nie tylko wyświetlać statyczne informacje, ale także dynamicznie dostosowywać treść do zmieniających się sytuacji. Może także prezentować bardziej interaktywne elementy np. mapy, animacje, uruchamiać grafikę 2D/3D, odtwarzać wideo/audio i wiele innych.

JavaScript jest jednym z trzech głównych języków używanych do tworzenia stron internetowych, obok HTML (do strukturyzacji treści) i CSS (do stylizacji wyglądu).

Jego kluczową zaletą jest to, że jest językiem skryptowym, co oznacza, że ​​może być uruchamiany w przeglądarkach internetowych bez konieczności instalacji dodatkowych programów lub wtyczek. Do pisania kodu wystarczy tylko zwykły notatnik.

MDN (Mozilla Developer Network) – renomowanej instytucji zajmującej się dokumentacją i edukacją związaną z technologiami webowymi przedstawiła szeroko akceptowalną (w środowisku programistycznym) charakterystykę JavaScript. MDN definiuje ten język następująco:

„JavaScript to lekki, interpretowany, obiektowy język programowania zaimplementowany jako część przeglądarek internetowych, który pozwala na tworzenie interaktywnych stron internetowych. Jest wszechstronnym językiem programowania, który umożliwia manipulację dokumentem HTML, obsługę zdarzeń, komunikację z serwerem, animacje i wiele innych rzeczy.”

Do czego służy JavaScript

JavaScript – do czego służy?

JavaScript jest przede wszystkim używany do tworzenia małych skryptów (programów), które wykonują konkretne zadania. W przeciwieństwie do bardziej złożonych języków programowania, takich jak Java lub C++, JavaScript zazwyczaj jest wykorzystywany do tworzenia krótszych programów, które działają w określonych sytuacjach (np. w chwili kliknięcia w formularz kontaktowy).

JavaScript jest uruchamiany na urządzeniu (np. komputerze, smartfonie) użytkownika, który uruchomił przeglądarkę internetową (np. Firefox) i wszedł na stronę internetową (np. e-pasje.pl). Przeglądarka użytkownika jest odpowiedzialna za wykonanie kodu JavaScript i przetwarzanie go na stronie internetowej. Tak uruchomiony kod ma za zadanie realizować konkretne funkcje lub po prostu uatrakcyjnić doświadczenia użytkowania strony (np. powodując łagodne przejścia miedzy jedną a drugą podstroną witryny).

Zatem do czego służy JavaScript? Oto w jaki sposób jest stosowany przez programistów:

Projektowanie stron WWW

Najczęściej wykorzystuje się go do projektowania stron internetowych, umożliwiając dodanie interaktywności, prowadzenia komunikacji z odwiedzającym stronę (np. poprzez formularze), tworzenia złożonych efektów wizualnych (np. pokazów slajdów, animacji itp.) oraz tworzenie elementów nawigacyjnych.

Na samym początku, JavaScript umożliwiał dodawanie do stron internetowych prostych elementów dynamicznych. Wówczas popularne było zamieszczanie zabawnych zwierzaczków biegających za kursorem. Obecnie jednak, zastosowanie tego języka znacznie się rozszerzyło i ewoluowało.

Tworzenie aplikacji internetowych (webowych)

Pozwala tworzyć aplikacje internetowe, czyli takie programy, które działają w przeglądarkach internetowych. Jest używany w wielu różnych dziedzinach, od mediów społecznościowych po e-commerce, co czyni go nieodłącznym elementem wielu popularnych usług online (np. Gmail, Google Maps, Twitter, Netflix).

Kursy online z E-marketingu

Projektowanie przeglądarkowych gier online

Wszechstronność JavaScript pozwala również na tworzenie gier (zarówno 2D, jak i 3D), które działają w przeglądarkach internetowych. Ten język programowania często jest stosowany przez entuzjastów programowania do tworzenia gier, które są dostępne w różnych przeglądarkach, takich jak Google Chrome, Edge czy Firefox całkowicie za darmo.

Tworzenie aplikacji mobilnych

Można używać go do projektowania aplikacji mobilnych na platformy iOS i Android. Warto zaznaczyć, że ten język programowania ma dostęp do różnych funkcji urządzeń mobilnych (np. smartfona), takich jak aparat, GPS, czujniki, i wiele innych, co pozwala na tworzenie zaawansowanych aplikacji.

Projektowanie rozszerzeń dla przeglądarek internetowych

JavaScript jest jednym z głównych języków programowania wykorzystywanych do projektowania rozszerzeń i wtyczek przeglądarek internetowych (Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge). Rozszerzenia mogą dodawać różne funkcje do przeglądarek, takie jak blokowanie reklam, zarządzanie hasłami, tłumaczenie treści, integracja z serwisami społecznościowymi, i wiele innych.

Tworzenie rozwiązań programistycznych w robotyce i automatyce

JavaScript nie jest typowo używany jako główny język programowania w dziedzinie robotyki. Zazwyczaj robotyka korzysta z bardziej specjalizowanych języków programowania, takich jak C++, Python lub języki specyficzne dla danego sprzętu lub platformy. Może jednak być używany do tworzenia oprogramowania zarówno dla pojazdów, takich jak samochody, jak i różnych urządzeń, w tym wind.

język programowania JavaScript

JavaScript – podsumowanie

JavaScript to kluczowy element dzisiejszego internetu. Dzięki niemu strony internetowe stają się interaktywne i funkcjonalne, aplikacje stają się bardziej zaawansowane, a gry w przeglądarkach dostarczają rozrywki milionom graczy na całym świecie. Jeśli jesteś zainteresowany programowaniem webowym, nauka JavaScript to krok w dobrą stronę, który otwiera drzwi do nieskończonych możliwości tworzenia wirtualnych doświadczeń.

Kursy online z Social Media marketingu

Oceń artykuł
[Ilość głosów: 2 Ocena: 5]
Share Now