Edukacyjne gry mobilne – czym są? Najlepsze gry mobilne.
Gry mobilne inaczej Mobile Serious Games to aplikacje mobilne będące skutecznymi narzędziami edukacyjnym wykorzystującym grywalizację do nabywania nowej wiedzy, umiejętności i zmiany postaw.
Aplikacje mobilne to oprogramowanie działające na urządzeniach przenośnych takich jak: telefony komórkowe, smartfony czy tablety. Są nieodłącznym elementem funkcjonowania we współczesnych czasach. Świadczy o tym rosnąca liczba urządzeń mobilnych wykorzystywanych przez coraz młodsze pokolenia. Dzięki zaawansowanej technologii i coraz nowocześniejszym sprzętom w edukacji – przed uczniami otwierają się nowe możliwości, konkurujące z tradycyjnymi metodami nauczania. Aplikacji mobilnych jest niezliczona liczba, co chwilę powstają nowe, a stare są aktualizowane. Do grupy aplikacji cieszących się coraz większym zainteresowaniem są gry mobilne.
Gry mobilne to coś więcej niż czysta rozrywka na telefon. Ich celem jest zdobycie wiedzy, rozwinięcie umiejętności lub zmiana postawy albo zachowania. Formułę grywalizacji stosuje się w nich nie tylko, by wzmocnić motywację i zaangażowanie ich użytkowników. Równie ważne jest doświadczanie przez nich różnych sytuacji, nabywanie nowych informacji i doskonalenie umiejętności, których zdobycie w rzeczywistości byłoby bardzo trudne, jak nie niemożliwe.
Czym są gry mobilne?
Gry wzbudzają wiele emocji. Możemy z łatwością znaleźć ich przeciwników i zwolenników. Wychodząc naprzeciw obu grupom powstają różne rozwiązania. Gry mobilne (Mobile Serious Games) to interakcja gier mobilnych i treści edukacyjnych.
Mobile Serious Games to systemowe podejście do zdobywania wiedzy. Informacje w czasie gry są dozowane stopniowo, problemy analizowane i rozwiązywane krok po kroku, a działania składane w dłuższe sekwencje zdarzeń. Są też zindywidualizowaną formą nauki. Możemy z nich korzystać we własnym tempie, maksymalnie dostosowując styl uczenia sie (np. wzrok, słuch, ruch, itd.) do siebie.
Grywalizacja stosowana w grach mobilnych podnosi atrakcyjność doświadczenia edukacyjnego. Odwołuje się do naszej naturalnej skłonności do zabawy i mocno angażuje. Ponadto, powoduje, że uczymy się w bardzo spersonalizowany sposób. Pozwala bezpiecznie doświadczyć porażki i niepowodzeń, a właściwie dobrana pomaga nabyć wiedzę i umiejętności.
Na świecie toczy się wiele dyskusji poświęconych zaletom i wadom gier mobilnych. Badacze (Montola, Stenros, i Waern, 2009) podkreślają, że mobilność odgrywa kluczową rolę. Gry nie mają ograniczeń związanych z lokalizacją i umożliwiają wejście w interakcje z innymi użytkownikami. Następuje integracja świata rzeczywistego (offline), ze światem wirtualnym (online).
Do zalet mobilnych gier wg. (Liu, Li 2015) można zaliczyć:
• wspieranie uczenia się,
• przyciąganie i utrzymywanie uwagi,
• motywowanie i zachęcanie do uczenia się,
• zapewnienie uczniom przyjemności z zabawy,
• umiejętność rozwiązywania problemów,
• poszerzanie zainteresowań,
• krytyczne myślenie,
• poprawne zrozumienie zagadnień naukowych
Najlepsze gry mobilne dla dzieci i młodzieży
Poniżej przedstawiamy najlepsze gry mobilne niosące wartość edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Nawet jeżeli jakaś z nich nie pojawia się pod tą samą nazwą, to możemy znaleźć z łatwością inne o podobnym charakterze:
– Puzzles for kids,
– Doctor Kids 2,
– Where’s My Water?,
– Logic Free,
– Puzzles for kids,
– Creator Islands,
– Hedgehog Free,
– LogicLand Free,
– Avokiddo emotions,
– Kids Brain Buddy,
– Rube’s Lab,
– Polska inspiruje,
– Rube’s Lab.