Historia nośników dźwięku – szybki przegląd i ciekawostki
Rozwój technologiczny sprawił, że muzyka jest dostępna praktycznie w każdym momencie. Wystarczy, że odtworzymy ją na naszym smartfonie. Jednak zanim znaleźliśmy się w tym punkcie, przeszliśmy prawdziwą ewolucję nośników dźwięku. Prześledź z nami tę historię.
Pierwsze zapisy dźwięku
Pierwsze wyraźne próby skonstruowania gramofonu i płyty winylowej zaczęły się w 1857 roku. Édouard-Léon Scott de Martinville, wzorując się na budowie ludzkiego ucha, zbudował fonoautograf. To urządzenie nie potrafiło jeszcze odtwarzać dźwięku, a jedynie go zapisywać na papierowym lub szklanym kole, a później na walcu.
Co ciekawe, niektóre zapisane dźwięki, pochodzące z tamtych czasów, udało się otworzyć w 2008 roku dzięki cyfrowej rekonstrukcji. Okazało się, że zapisano na nich między innymi fragment paryskiego dramatu czy nagranie fragmentu francuskiej piosenki ludowej.
W 1887 roku do tematu powrócił Thomas Edison, który opatentował fonograf, pozwalający na zapisywanie i odtwarzanie dźwięku. Jego urządzenie jednak, mimo wielu udoskonaleń, sprawiło kłopoty w codziennym użytkowaniu, wiec Edison zaniechał dalszych prac nad projektem.
Pierwsze winyle
Niecałe 10 lat później sprawą zajął Emil Berliner, który skonstruował pierwszy gramofon oraz prototypy płyt winylowych, czyli płyty szelakowe. Postanowił na poważnie zająć się ich produkcją i sprzedażą, dzięki czemu produkt trafił do szerokiego grona odbiorców. Na początku XX wieku na rynku dużą popularność zyskały dziesięciocalowe winyle, na których można było zmieścić 3 minuty nagrania.
Pierwsze winyle, które przypominaj wyglądem obecne, pojawiły się w 1948 roku. Zapewniały one dobrą jakość dźwięku i równocześnie muzykę można było odtwarzać przez kilkanaście minut. Do tworzenia tych płyt zastosowano polichlorek winylu, który minimalizuje szumy i zapobiega szybkiemu zużyciu igieł gramofonowych.
Pierwsze kasety magnetofonowe
Niecałe 20 lat później na rynku pojawiła się kaseta magnetofonowa, które zrewolucjonizowała świat muzyki. Została zaprezentowana przez firmę Philips po raz pierwszy na Niemieckiej Wystawie Radiowej. Kaseta magnetofonowa sprawiła, że popularność zyskały walkmany. Dzięki czemu ulubioną muzykę można było zabrać wszędzie ze sobą i cieszyć się jej brzmieniem na słuchawkach.
Pierwsze płyty CD
Kaseta magnetofonowa otworzyła drogę do kolejnego wynalazku — czyli płyty CD. W jej produkcji prześcigały się takiej firmy Sony i Phillips, które później podpisały porozumienie i wspólnie pracowały nad udoskonaleniem projektu.
Pierwsza płyta CD z muzyką to piosenki zespołu ABBA, z kolei w Polsce na pierwszym krążku znalazł się album „Spokojnie” zespołu Kult.
Mniejszy format i większe możliwości odtwarzania płyty CD sprawiły, że winyle nieco odeszły w odstawkę, a kasety prawie całkowicie zostały zapomniane. Później pojawiły się mp3 oraz muzyka w aplikacjach na smartfonach. Obecnie ten trend się zmienia i do łask znowu wracają płyty winylowe oraz nowoczesne gramofony, które szczególnie cenią sobie miłośnicy analogowego zapisu dźwięku.
Artykuł sponsorowany