iSpring Quizmaker – co to jest? Jak utworzyć quiz?

iSpring QuizMaker jest narzędziem dydaktycznym służącym do tworzenia różnego rodzaju interaktywnych quizów, testów, egzaminów i ankiet. Dzięki niemu dydaktyk prowadzący zdalnie zajęci może w szybki i łatwy sposób stworzyć interaktywny quiz, a nawet ciekawą grę edukacyjną.

W dużym skrócie: iSpring QuizMaker to kompleksowe narzędzie firmy iSpring Solutions, które pozwala tworzyć quizy online, po których ukończeniu masz możliwość otrzymania wyników, które możesz następnie szczegółowo przeanalizować za pomocą raportów. Pomimo wielu możliwości i posiadanych wielu funkcjonalności jaką oferuje to rozwiązanie – iSpring QuizMaker jest niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze.

Pobierz bezpłatną 14 dniową wersję próbną programu: iSpring QuizMaker

iSpring Quizmaker – co to jest?

iSpring QuizMaker to wielofunkcyjne oprogramowanie autorskie do projektowania quizów i ankiet zawierające 14 już gotowych szablonów pytań, które pozwalają prowadzenie zdalnej nauki słuchaczy kursów online lub lekcji zdalnych.

Ponadto narzędzie to pozwala sprawdzać i oceniać zdobytą wiedzę i umiejętności słuchacz szkolenia online. Pozwala przeprowadzić testy dzięki, którym uczący się może zidentyfikować luki posiadanej wiedzy, ale też ćwiczenia które skutecznie utrwalą już zdobyte informacje. Oprogramowanie sprawdza się w każdej dziedzinie, w której pojawia się konieczność wykorzystania testów, ankiet lub quizów do celów edukacyjnych.

iSpring Quizmaker tablet

iSpring QuizMaker został przystosowane do każdego rodzaju urządzenia. Oznacza to, że działa świetnie zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i na urządzeniach mobilnych.

Warto podkreślić, ze program iSpring QuizMaker występuję w pakiecie iSpring Suite, czyli rozszerzeniu dedykowanemu oprogramowaniu Microsoft PowerPoint. iSpring Suite jest przeznaczony do tworzenia zajęć edukacyjnych w formie e-learning, dla osób już korzystających z oprogramowania Microsoft PowerPoint. Tacy dydaktycy dużo szybciej poznają narzędzie iSpring Suite i adaptują się do jego funkcjonalności. W praktyce iSpring QuizMaker pozwalające projektować slajdy w prezentacji PowerPoint z pytaniami testowymi w różnej formie.

Istotne jest również to, że narzędzie to funkcjonuje w języku angielskim, a jego koszt zależy od branży (która z niego planuje korzystać – inna będzie dla firm a inna dla jednostek edukacyjnych), typu licencji (roczna, wieczysta) i ilości stanowiska na jakie zostanie wykupiona.

iSpring Quizmaker – jak to działa?

Jeśli posiadasz zainstalowany pakiet iSpring Suite (np. w wersji 11) wystarczy, że go uruchomisz. Następnie zostaniesz przeniesiony do pierwszego widoku, który pozwoli Ci dokonać wyboru projektu jaki chcesz stworzyć. Oprócz quizu (który znajduje się w drugiej zakładce menu bocznego) może utworzyć kurs, symulacje, screencast (nagranie zrzutu ekranu), interakcje i książkę (np. e-book).

Do programu możesz dostać się również z pozycji oprogramowania Microsoft PowerPoint. Przechodząc do ostatniej zakładki dostępnej w menu górnym programu zatytułowanej iSpring Suite możesz kliknięciem wybrać pomarańczową ikonkę zatytułowaną Quiz.

Uruchomiając iSpring Quizmaker automatycznie otworzy się kreator quizów. Z pośród dostępnych opcji będziesz mógł wybrać, czy chcesz utworzyć quiz czy ankietę. Możesz także otworzyć ostatnio utworzony quiz lub obejrzeć samouczki wideo z tego narzędzia.

iSpring Quizmaker co to jest

W menu głównym masz zestaw opcji, które potrzebne są do zaprojektowania interaktywnego quizu. Pierwsza opcja na górnym pasku pozwoli Ci wybrać jeden z 14 gotowych szablonów pytań m.in. pytanie wielokrotnego wyboru, pytanie typu prawda/ fałsz lub pytanie typu „przeciągnij i upuść”. Po wybraniu którejś z opcji wystarczy wypełnić go tekstem lub/i multimediami, a quiz będzie gotowy. Pamiętaj na atrakcyjność quizu duży wpływ mają zawarte w nim materiały multimedialne (np. grafika, film), które możesz dodać z pozycji programu.

Projektując quiz możesz określić, czy pytania mają się mieszać lub, czy mają wyświetlić się wybrane losowo z bazy wszystkich przygotowanych. Dzięki takiemu rozwiązaniu program iSpring Quizmaker jest doskonałym narzędziem do tworzenia sprawdzianów. Ponadto narzędzie pozwala określić ograniczenia, którym może być ilości prób udzielenia odpowiedzi, limit czasu na odpowiedź dla całego quizu. Udzielający odpowiedzi nie musi długo czekać – wyniki można zobaczyć natychmiast po realizacji testu. Będzie mógł zapoznać ze swoimi odpowiedziami i dowiedzieć się gdzie popełnił błąd.

Program pozwala zapisać zaprojektowany plik na dysku komputera, w chmurze (usługa iSpring Space), na platformie edukacyjnej (swojej lub na iSpring Learn – dla korzystających z tej usługi), na kanale YouTube. Oznacza to, że iSpring Quizmaker pozwala zapisać materiały edukacyjne w formie pliku HTML na stronę internetową (w tym w standardzie SCORM na platformę edukacyjną) lub pliku MP4 w formie filmu.

co to jest iSpring Quizmaker

iSpring Quizmaker – czy warto?

Zdecydowanie tak. Program jest szybki, intuicyjny i łatwy w obsłudze. Doskonale sprawdzi się dla użytkownika nietechnicznego posiadającego doświadczenie z programem MS Power Point. Bazując na posiadanych materiałach w formie prezentacji multimedialnej (plik .pptx) dydaktyk może samodzielnie zaprojektować ćwiczenia w formie atrakcyjnych, interaktywnych quizów. Ze względu na prostotę funkcjonalności narzędzia użytkownik może samodzielnie rozwijać materiał i wzbogacać go o nowe treści przygotowane w ciekawy sposób. iSpring Quizmaker sprawdzi się w każdej instytucji zajmującej się edukacją bez znaczenia, czy to będzie uczelnia wyższa czy szkoła podstawowa.

Kurs online: E-learning - Jak stworzyć kurs online?

Oceń artykuł
[Ilość głosów: 1 Ocena: 5]
Share Now