Pinterest – co to jest?

Pinterest to narzędzie pozwalające użytkownikowi zbierać i przechowywać informacje zawarte w portalach internetowych zawierających interesujące nas  materiały multimedialne (obrazy, filmy). Treści wizualne możesz przechowywać na tematycznych tablicach stanowiących główny element konta użytkownika.

Dzięki Pinterest internauta nie musi zapisywać zdjęć z sieci internetowej na komputerze. Uniknie też żmudnych poszukiwań obrazu, na którym było przedstawione coś co go zainspirowało. Ponadto za pośrednictwem Pinteresta będzie miał wszystko w jednym miejscu wraz z linkiem prowadzącym do konkretnych materiałów.

Pinterest jest serwisem społęcznościowym, wykorzystującym architektonicznie funkcje „zakładek”, służących do kolekcjonowania i porządkowania stron internetowych o określone kategorie.

Według Gemiusa w naszym kraju jest około 1,5 mln aktywnych użytkowników Pinteresta. Korzystają z niego zarówno prywatne osoby, jak i firmy, organizacje pozarządowe i instytucje kultury – w celach promocyjnych i marketingowych.

Pinterest – czym jest?

Pinterest możemy porównać do wirtualnej tablicy korkowej, na której użytkownicy mogą przypinać interesujące obrazy lub filmy z ich źródłem w sieci. Portal ten pozwala organizować internautom „multimedialne znaleziska z sieci” w tematyczne tablice online. Ułatwia to przeglądanie i korzystanie z przechowywanych w nich materiałów wizualnych.

Każdą z tablic użytkownik może edytować. Każdy zalogowany za pośrednictwem ustawień tablicy może w dowolnym momencie zmodyfikować jej dane (nazwę, opis, okładki, czy też statusu widoczności – publiczny, prywatny).

Na każdej tablicy internauta pomieści do 100 tyś. Pinów, co daje szerokie pole do rozmaitych aktywności. Czym są zatem piny?

Kursy online z E-marketingu

Piny – podstawowa jednostka Pinteresta?

Piny to materiały wizualne (filmy, zdjęcia, pliki audio, GIF-y), które użytkownik znalazł w Internecie i które chce wraz z linkiem do strony www zachować na wybranej tablicy. Ponadto Pinterest umożliwia przypiąć pliki na tablicy bezpośrednio pochodzące z komputera.

Każdy Pin może zostać opatrzony odpowiednimi danymi (tytułem, opisem), a także dobrane tematycznie hashtagi oraz linki do usytuowanego miejsca w sieci.

Obserwujemy tablicę

Jeśli podczas przeszukiwania zasobów Pinterest znajdziesz u kogoś tablicę zawierającą interesujące Cię obrazy lub filmy, możesz zacząć ją obserwować. Będziesz wówczas na bieżąco informowany o wszystkich nowych Pinach, które się na niej pojawią.

Społecznościowy charakter Serwisu

Pinterest jest serwisem społecznościowym, w którym użytkownicy dzielą się z innym swoimi ciekawymi znaleziskami. Piny możesz skomentować, polubić lub przypiąć na swojej tablicy. Możesz obserwować innych użytkowników Serwisu i być przez nich obserwowanym.

Głownym powodem dla którego Pinterest różni się od innych stron mediów społecznościach, jest to, że pełni inną funkcję; Jak wspomniano powyżej, celem przeciętnego internauty korzystającego z Pinteresta nie jest publikowanie własnych pomysłów lub treści, lecz zapisywanie treści, które uzna za wartościowe, na później np. dla inspiracji, w celach zakupowych lub innych.

Kursy online z Social Media marketingu

Oceń artykuł
[Ilość głosów: 11 Ocena: 4.5]
Share Now