WordPress – co to jest? Jak zacząć?
Co to jest WordPress? W dużym skrócie to darmowe oprogramowanie przeznaczone do tworzenia i prowadzenia blogów i stron internetowych bez znajomości kodowania. Największą jego zaletą jest łatwość i prostota obsługi. Dzięki niemu zupełnie nie posiadając wiedzy z programowania możesz w Internecie wiele osiągnąć. Jak zacząć z WordPress?
W Internecie powstały miliony wspaniałych blogów i stron WWW, dlatego że WordPress i inne tego typu systemy zdejmuj z autorów i internetowych twórców obowiązek dbania o kwestie techniczne prowadzenia witryny internetowej.
WordPress – co to jest?
WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią (CMS). Około 33% wszystkich stron www, czyli ponad 75 milionów wszystkich stron w sieci opartych jest na tym systemie. W Polsce ma on tysiące zwolenników. Na świecie został przetłumaczony w pełni na 68 języków.
WordPress początkowo został utworzony do obsługi blogów. Jednak szybko znalazł zastosowanie, jako narzędzie do tworzenia stron internetowych. W obecnej chwili intensywny rozwój tego CMS-a, w tym wielu funkcjonalnych darmowych dodatków (motywów, wtyczek, itp.) sprawia, że jest to doskonałe narzędzie do utworzenia własnej witryny internetowej lub bloga.
Z WordPress-a korzysta wiele potężnych i znanych na całym świecie firm:
• Mercedes-Benz https://www.mercedes-benz.com/en/
• Coca – Cola https://www.cocacola.fr/fr/home/
• CNN http://www.cnn.com/exchange/blogs/index.html
• Ebay http://ebayinkblog.com/
• Sony http://blog.us.playstation.com/
Ważną informacją, dla wszystkich chcących korzystać z tego CMS-a jest to, że jest on udostępniany na licencji GNU General Public License. Oznacza to, że:
• jest całkowicie bezpłatny i można z niego korzystać w dowolnym celu (również do celów zarobkowych/komercyjnych);
• można prowadzić analizy jego działania i dostosowywać go do własnych potrzeb (konfiguracja i modyfikacja);
• można go udoskonalać oraz publicznie rozpowszechniać własne ulepszenia i rozwiązania (na tej samej licencji).
Oprogramowanie WordPressa działa w oparciu o PHP, MySQL, JavaScript, HTML i CSS. Mimo to tworząc i zarządzając stronę nie musisz tych języków programowania znać. System ten dedykowany jest osobom bez technicznej wiedzy i umiejętności z zakresu kodowania.
WordPress – dlaczego warto?
System WordPress posiada wiele korzyści, które dyskwalifikują inne oprogramowania CMS w obszarze tworzenia i zarządzania stron internetowych. Najważniejsze zalety to:
• Prosta i intuicyjna obsługa – przy niewielkiej wiedzy i braku umiejętnościach kodowania można tworzyć profesjonalne strony internetowe.|
• Szybkość – stronę WWW możesz stworzyć w niecałą godzinę.
• Wszechstronność – korzystając z niego możesz stworzyć zarówno blog, stronę internetową, portal informacyjny, jak i sklep internetowy.
• Bezpłatny i dostępny dla wszystkich – nie musisz wydawać pieniędzy, aby stworzyć witrynę internetową. Istnieje wiele płatnych dodatków i szablonów do WordPressa, ale nie musisz z nich korzystać.
• Jest w języku polskim – nie istnieje bariera językowa bo jest przetłumaczony po polsku.
• Dostosowuje się do urządzeń mobilnych – utworzone strony WWW płynnie dostosowują się do urządzenia (są responsywne) na którym są wyświetlane. Tworząc stronę masz gotowe rozwiązania, które pozwolą Ci dostosować swoją stronę do samrtfonów, tabletów, laptopów i komputerów stacjonarnych. Na każdym z tych urządzeń strony prezentują się świetnie i uwzględniają potrzeby użytkowników.
Dowiedziałeś się co to jest WordPress, pora dowiedzieć się jak zacząć z WordPress tworzyć strony internetowe.
WordPress – jak zacząć?
Większość stron WWW, które znasz lub na które często zaglądasz jest opartych na oprogramowaniu WordPress, także i ta strona, na której właśnie jesteś!
W celu skorzystania z systemu WordPress potrzebne są dwa elementy:
1. Domena – nazwa Twojej strony internetowej (adres Twojej witryny) – np. domena tej strony internetowej to „www.e-pasje.pl”.
2. Hosting – serwer („komputer działający 24h/dobę”) na którym jest zainstalowana Twoja strona.
Internauta korzystający z zainstalowanej na swoim komputerze przeglądarki internetowej np. Google Chrome, Microsoft Edge, Firefox ma możliwość wejścia na Twoją stronę wpisując jej nazwę (domenę). Następnie przez przeglądarkę przenoszony jest na Twój hosting (serwer) – przez co ma dostęp do Twojej strony internetowej (może ją przeglądać i z niej korzystać).
Zakupu domeny i hostingu możesz dokonać w jednej firmie, która po sprzedaży będzie świadczyła dla ciebie usługę hostingową przed pewien okres (najczęściej 1 roku).
Prawie każdy hostingodawca udostępnia opcję instalacji WordPressa za pomocą tzw. autoinstalatora. Jest to narzędzie, które pozwala zainstalować WordPressa za pomocą kilku kliknięć myszy. Wszystkie te czynności wykonują się automatycznie.
Instalacja WordPress przebiega w sposób prosty i jest bardzo szybka, a bezpośrednio po niej możemy zalogować się do panelu administracyjnego, aby dostosować system do swoich potrzeb. Jak wygląda od środka od razu po zainstalowaniu?
Dopisanie do twojej domeny „/wp-admin” (www.TWOJADOMENA.pl/wp-admin) w pasku adresowym Twojej przeglądarki i uruchomienie tego adresu spowoduje pojawienie się panelu logowania do systemu WordPress twojej strony internetowej. Wygląda on tak:
Po wpisaniu nazwy użytkownika (nazwa i hasło zostało podane podczas instalacji WordPressa) oraz hasła, zostaniesz przeniesiony na zaplecze WordPressa. To tutaj będzie:
• dostosowywał stronę do swojej wizji,
• dodawał artykuły i wpisy na bloga,
• zmieniał i aktualizował wszystkie elementy na stronie.
Wszystkie te działania nie wymagają wiedzy i umiejętności programowania.
Widok zaplecza WordPress jest w języku polskim i nazywa się Kokpitem – uruchamia się automatycznie po zalogowaniu. Całość treści wewnątrz systemu jest uporządkowana, a jego nawigacja intuicyjna. Wnętrze systemu WordPress wygląda tak: