Zastosowanie e-learningu – 6 ciekawych faktów

Zastosowanie e-learningu i wdrożenie edukacji zdalnej – zależy od wielu zmiennych. E-learning może mieć wiele postaci i być adresowany do wielu osób. Zmiany technologiczne w edukacji otworzyły nowe możliwości prowadzenia kształcenia na odległość. 

Współczesna informatyka, dostarcza narzędzia i gotowe platformy szkoleniowe online umożliwiające tworzenie kursów z niemal każdej dziedziny. Z tak przygotowanych zajęć w formie e-learning praktycznie może skorzystać każdy potencjalny użytkownik sprzętu komputerowego podłączony do Internetu.

Współczesne zastosowanie e-learningu

E-learning obejmuje niemal wszystkie obszary działalności edukacyjnej. Tę formę nauczania wykorzystuje się w szkolnictwie publicznym, ale również (coraz częściej) w szkoleniach w organizacjach i przedsiębiorstwach. W tych obszarach szkolenia mają głównie na celu podniesienie kompetencji i kwalifikacji personelu lub ludzi z nim związanych. Szkolenia przeprowadzane w przedsiębiorstwach obejmują dwie grupy osób: pracowników i klientów danego przedsiębiorstwa.

Zastosowanie e-learningu – 6 faktów

Zastosowanie e-learningu - 6 faktów

1 FAKT – E-learning to nie tylko kursy online do przeklikania – to wszystkie formy kształcenia na odległość wykorzystujące m.in. webinary, video, podcast, ćwiczenia i testy interaktywne, symulacje edukacyjne, zadania wykorzystujące elementy gier (grywalizację), animacje i wiele innych form.

Istota e-learningu polega na przekształceniu zasobów fizycznych, takich jak materiały do nauki, na postać, którą można łatwo udostępnić i powielać.

2 FAKT – Nie ma dziedzin edukacyjnych, których nie można  zrobić w formie e-learningu.

E-learning jest oparty na doświadczeniach uzyskanych z nauczania tradycyjnego. Można powiedzieć, że jest wynikiem ewolucji konwencjonalnego trybu nauczania. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii – możliwości nauczania zdalnego stale wzbogacają się o nowe, bardziej zaawansowanie pozwalające kursantowi nie tylko zdobyć wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną.

Kursy online z Grafiki

3 FAKT – Dobrze zrobiony e-learning jest równie skuteczny, a czasem nawet bardziej niż szkolenia tradycyjne.

E-learning przezwycięża problemy związane z nauczaniem w klasie i proponuje bardziej efektywne, głównie ze względu na koszty, tryb kształcenia. Owszem, jest w niektórych aspektach niedoskonały, podobnie zresztą jak inne sposoby przekazywania umiejętności, które z reguły polegają  na instruktażu w laboratorium lub warsztacie. Jednak dobrze zaprojektowany e-learning może symulować wyposażenie i sytuacje w sposób niemożliwy do zaaranżowania w sali dydaktycznej, a jednocześnie umożliwić uczącym się badanie wielu scenariuszy, w dodatku wielokrotnie.

4 FAKT – Wdrożenie e-learningu nie jest łatwe – wymaga ingerencji specjalistów.

Zastosowanie e-learningu to nie tylko instalacja systemu z platformą szkoleniową z wgranymi kursami online. To również wiele zmian wewnątrz firmy m.in. przemodelowanie wybranych procesów korporacyjnych, zmiany postaw pracowniczych (przyzwyczajonych do kształcenia tradycyjnego). Sukces wdrożenia zależy od podjęcia działań dodatkowych, które niekiedy trwają wiele miesięcy a nawet lat. Najlepszym rozwiązaniem przed wdrożeniem jest zlecenie wdrożenia e-learningu specjalistom.

5 FAKT – Nie dla każdej firmy wdrożenie e-learningu jest korzystne.

Wdrożenie e-learningu powinno być poprzedzone odpowiednią analizą zysków i strat. Wbrew ogromnym potencjalnym możliwościom e-learning nie jest zbawieniem dla każdej organizacji.

6 FAKT – Wdrażając e-learning nie musisz wszystkiego robić sam.

Globalny rynek narzędzi i gotowych produktów e-learningowych rozwija się bardzo szybko. Przewiduje się, że do 2026 r. osiągnie 398,15 mld dolarów. Wartość ta sprawia, że liczba firm programistycznych oferujących nowoczesne rozwiązania w tym obszarze ciągle rośnie.

Wdrażając e-learning w swoim przedsiębiorstwi/organizacji nie musisz wszystkiego robić sam. Rynek oferuje mnóstwo płatnych i bezpłatnych narzędzi on-line, które możesz z powodzeniem wykorzystać.

Kurs online: E-learning - Jak stworzyć kurs online?

Oceń artykuł
[Ilość głosów: 1 Ocena: 5]
Share Now