CMYK – co to jest?

Barwa jest wrażeniem wzrokowym wywołanym w mózgu przez padające na oko promieniowanie świetlne. W celu jak najlepszego odwzorowania widzialnych barw na wyrobach poligraficznych (np. plakat, gazeta, dokument) stosuje się specjalny model przestrzeni barw – CMYK.

Model CMYK jest powszechnie stosowany w urządzeniach drukujących, głównie w przemyśle poligraficznym. W oparciu o niego przygotowuje się pliki graficzne przeznaczone do druku.

CMYK to model przestrzeni barw – co to znaczy?

Przestrzenią barw nazywa się modele matematyczne, które odwzorowują kolory za pomocą współrzędnych układu trójwymiarowego i innych (np. czterowymiarowego w przypadku przestrzeni CMYK). W zależności od naszych potrzeb, wykorzystywać będziemy różne modele przestrzeni barw.

Wyróżnia się następujące modele przestrzeni barw:
RGB – wykorzystywane w urządzeniach wyświetlających, np. monitorach komputerów (model  addytywny),
CMY i CMYK – wykorzystywany w urządzeniach drukujących (model subtraktywny).

Pierwszym modelem jest model RGB. Jest on stosowany w urządzeniach cyfrowych, czyli monitory, smartfony, tablety. Model RGB to model przestrzeni barw powstały w oparciu o kolory:
R – czerwony (Red),
G – zielony (Green),
B – niebieski (Blue).

RGB CMYK

Wszystkie kolory opisywane są określonymi wartościami liczbowymi. wzrost lub obniżenie jednego z parametrów powoduje zmianę odcienia. Zmiana więcej niż jednego parametru może zmienić barwę.

Model RGB jest przeciwstawny do modelu CMYK, gdyż kolory uzyskuje się w procesie mieszania addytywnego, a więc dodawania składowych koloru w celu wytworzenia bieli, a nie odejmowania składowych koloru w celu wytworzenia czerni jak w przypadku CMYK.

Zatem co to jest CMYK – drugi model przestrzeni barw?

Kursy online z Grafiki

CMYK – co to jest zatem?

Model CMYK jest jednym z najczęściej używanych modeli przestrzeni barw. Używamy go wtedy, kiedy tworzymy grafikę, która finalnie będzie miała być wydrukowana, jest ona powiązana z grafiką wektorową.

Model CMYK – to model substraktywnego  mieszania barw, oparty o trzy podstawowe barwy proste:
C – cyjan – odcień niebieskiego,
M – magenta – odcień różowego,
Y – yellow – żółty,
K – key color – kolor czarny (lub ostatnia litera nazwy koloru czarnego – blacK).

CMYK co to jest

To są podstawowe kolory farb drukarskich, które są mieszane ze sobą w trakcie samego procesu drukowania. Model CMYK ukierunkowany jest na sprzęt drukujący: drukarki, maszyny drukarskie. Model ten zwany czasem modelem mieszania farb jest modelem subtraktywnym, w którym jego barwy po zmieszaniu generują kolor zbliżony do czarnego. Ale w rzeczywistości to ciemny brąz, dlatego też kolor czarny jest dodawany jako dodatkowy kolor w celu oszczędzenia tuszu zużytego na mieszanie koloru, który jest zbliżony do czarnego. Każda z tych wartości może zmieniać się w zakresie od 0 do 100. Jeśli weźmiemy maksymalne wartości wszystkich składowych kolorów to otrzymamy kolor czarny, natomiast wszystkie wartości minimalne spowodują pojawienie się koloru wynikowego białego. Oznacza to, że im wyższe są wartości składowych kolorów tego modelu barw, tym ciemniejsza barwę finalną uzyskamy.

Kursy online z Social Media marketingu

Oceń artykuł
[Ilość głosów: 2 Ocena: 5]
Share Now