Co to jest marketing w sieci? Marketing online – zalety.

Ciągły rozwój technologiczny, otwiera nowe możliwości działań reklamowych zarówno dla właścicieli firm, jak i osób przygotowujących kampanie w formie marketing w sieci. Główną zaletą wykorzystania Internetu jest prostota dotarcia do konkretnych odbiorców, a także możliwość wykorzystania narzędzi w nich dostępnych do mierzenia efektów.

Dzięki skutecznej reklamie w Internecie, w bardzo krótkim czasie – firmy mają szansę dotrzeć do tysięcy potencjalnych klientów korzystających z sieci. W zależności od danej branży, w ramach której przedsiębiorstwo działa, należy dobrać odpowiednie formy internetowej promocji.

Marketing w sieci – co to jest?

Marketing w sieci, czyli marketing online, marketing internetowy lub e-marketing to komunikowanie się z klientami i przekazywanie wartości przedsiębiorstwa w Internecie. Bazuje on na badaniach konsumenckim i realizowany jest za pośrednictwem różnego typu platform i narzędzi, które personalizują komunikat do konkretnych grup docelowych.

Kursy online z E-marketingu

Jakie zalety ma marketing w sieci?

Czy warto zainwestować w reklamę internetową? W XXI w., kiedy dostęp do Internetu jest powszechny, a znaczna część społeczeństwa bez problemu się w nim porusza, wydaje się być pytaniem retorycznym. Co więcej, coraz więcej osób decyduje się na zaspokajanie, nie tylko potrzeb konsumpcyjnych za pomocą przeglądarki. Obecnie ze względu na stosunkowo niskie koszty, oraz szeroki zasięg, reklama w internetowej sieci zdecydowanie zdominowała reklamy w pozostałych mediach. Warto również zaznaczyć, iż daje ona dodatkowo możliwość promowania konkretnej treści np. przez całą dobę, a nie tak jak w przypadku reklam telewizyjnych w określonych godzinach, często w bloku reklam, co zmniejsza jej skuteczność dotarcia do widza.

Marketing online – zalety:
bardzo szeroki zasięg (możliwości reklamy globalnej – ogólnoświatowej);
łatwiejszy i prostszy w przygotowaniu w porównaniu do tradycyjnych form reklamy;
pozwala bardziej precyzyjnie dotrzeć do grupy docelowej;
tańszy w stosunku do pozostałych typów reklamy;
daje możliwości personalizacji przez określenie dokładnych parametrów;
skutecznie działa zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych;
możliwość oddziaływania na różne zmysły jednocześnie, z wyjątkiem zmysłu węchu.

marketing online

Marketing online – jak przygotować kampanie w sieci?

W dzisiejszych czasach – praktycznie każda firma posiada stronę www i właśnie przez Internet i dzięki możliwościom, które oferuje w głównej mierze pozyskuje nowych klientów. Należy się jednak zastanowić, jakie działania przyniosą najlepsze rezultaty dla konkretnej branży, lecz także dla konkretnych produktów, akcji, wydarzeń.

Krok 1 – Określ cel działania twojej aktywności w sieci.

Chcąc przygotować atrakcyjną kampanię reklamową w Internecie należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę cel jaki chce się osiągnąć. To ważne, ponieważ inny przekaz należy zastosować w przypadku reklamy produktu, natomiast inny w przypadku przekazu wizerunkowego.

Marketing w sieci wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed opracowaniem skutecznej kampanii reklamowej należy założyć cel działań, który należy dobrać do typu klienta (potencjalnego zainteresowanego ofertą) oraz specyficznego dla danej branży środka realizacji działania marketingowego.

Krok 2 – Marketing online skierowany do kogo? Określ grupę odbiorców.

Kolejnym elementem, który decyduje o formie reklamy jest grupa odbiorców. W tym przypadku chodzi nie tylko o wiek oraz płeć, ale także o zainteresowania, wykształcenie, czy wykonywany zawód potencjalnego klienta. Wybór odpowiedniej grupy docelowej pomoże również wybrać miejsce publikowania reklamy.

Ważne, aby skupić się na grupie odbiorców powstałej na bazie persony; wybrać medium, w którym jest obecna i zaprojektować pod nią przekaz.

marketing w sieci

Krok 3 – Marketing w sieci – jakie działania wybrać?

Po analizie celu i grupy odbiorców reklamy internetowej pora na wybór odpowiedniego medium marketingu online. Reklamodawca możliwości ma sporo. Zatem jaką formę reklamy wybrać?

Content marketing i wyszukiwarka Google

Budując stronę www, planując wdrożenie sklepu internetowego, uruchomienie bloga o charakterze poradnikowym, informacyjnym lub o innym przeznaczeniu – już na samym początku warto zastosować dobre praktyki działań w ramach marketingu online oraz uwzględnienia dywersyfikacji i ciągłych zmian w algorytmach wyszukiwarki Google.

Obecnie trwającym trendem mającym duże znaczenie dla Google jest w optymalizacja strony pod użytkownika mobilnego, czyli dostosowanie strony internetowej do urządzeń mobilnych (nadanie jej cech responsywności). Spore znaczenie ma również czas i łatwość ładowania się na stronie www treści (w tym mediów) oraz niezmiennie: unikalność, różnorodność oraz jakość publikowanych treści, grafik/wideo. Standardem każdej witryny powinna być również optymalizacja treści dedykowana wyszukiwarce Google – czyli opisanie strony pod względem jej meta danych.

Treści i ich wartość użytkowa wciąż króluje w Internecie (znaczenia mają zarówno te na stronie, jak i te zbudowany wokół strony). Od dłuższego czasu popularne stały się usługi oferowane przez wyspecjalizowane agencje interaktywne i freelancerów – zajmują się oni content marketingiem lub link buildingiem. Wszystkie te działania mają znaczenie ze względu na algorytmy wyszukiwarki Google, które oceniają stronę wielokierunkowo.

Marketing w sieci to również ten w social media

Korzyści z obecności firmy w mediach społecznościowych jest wiele. Najważniejszą funkcją social media dla marketera jest budowanie relacji z klientem. Mając kontakt ze swoimi fanami, angażując ich w działania swojej marki, właściciele firm są w stanie budować z nimi trwałe relacje. Mogą to osiągnąć wchodząc ze swoimi obserwującymi w interakcje pod postami, udzielając im odpowiedzi na pytania lub komentując ich aktywności związane z swoją marką.

Media społecznościowe skracają dystans z klientem. Cechę tą wielu przedsiębiorców z powodzeniem może wykorzystać do analizy swojej oferty (np. pytając klienta o swoje produkty, śledząc opinie publikowane na portalach social mediach) lub promować się (np. publikując kod rabatowy lub rozdając gratisy).

Poza budowaniem relacji z klientem w  mediach społęcznościowych możesz:
– budować świadomość marki
– generować sprzedaż produktów lub usług
– badać rynek i poziom konkurencyjności
– redukować koszty związane z reklamą
– dowiedzieć się czegoś więcej o swoim kliencie

Marketing w sieci realizowany w serwisach społecznościowych jest niezwykle korzystny z wielu powodów. Warto jednak pamiętać, że każda strategia kampanii marketingowej w social mediach będzie się różnić w zależności od kanałów społecznościowych z których korzysta potencjalny klient.

Kursy online z Social Media marketingu

Oceń artykuł
[Ilość głosów: 1 Ocena: 5]
Share Now