Interaktywny kurs online – jak stworzyć? Najprostszy sposób.

Jak to jest, że niektórzy potrafią zaangażować się w gry wideo, ale mają problem z przebrnięciem przez godzinne zajęcia lub webinarium bez utraty koncentracji? Częstym powodem jest fakt, że gry są interaktywne – oznacza to, że wymagają od graczy aktywności zarówno poznawczej, jak i fizycznej. Gracz, by wygrać musi byś skupiony i posiadać refleks. Pozwoli mu to szybko podejmować decyzje oraz odpowiednio reagować na konsekwencje swoich aktywności.

Interaktywnością powinien również cechować się dobry kurs online. To właśnie dzięki niej wielu techników i metodyków zdalnego nauczania jest wstanie zaangażować i zainteresować kursantów zajęciami w wersji e-learningu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym, jak w najprostszy sposób stworzyć kurs online wykorzystujący interakcje – zapoznaj się z poniższymi propozycjami sposobów tworzenia takiego kursu. Będziesz potrzebował do tego specjalnego narzędzia iSpring Suite, które można pobrać i używać przez okres 14 dni całkowicie bezpłatnie. Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu.

Interaktywny kurs online – 4 sposoby tworzenia interaktywnych treści edukacyjnych

Istnieje wiele różnych narzędzi, które z powodzeniem pozwolą stworzyć atrakcyjne interaktywne szkolenia e-learningowe. Jednym z najprostszych i cieszących się dużą popularnością jest iSpring Suite. Narzędzie to bazuje na znanym i najpopularniejszym programie do tworzenie prezentacji multimedialnej – Microsoft PowerPoint. Dzięki temu wielu twórców edukacyjnych i dydaktyków szybko odnajduje się w jego funkcjonalnościach i nie potrzebuje specjalnego przygotowania technicznego. Na przykładzie tego narzędzia wyjaśnimy, jakiego rodzaju angażujące treści e-learningowe możesz stworzyć.

Warto wiedzieć, że iSpring Suite to łatwy w użyciu, ale potężny zestaw narzędzi do tworzenia interaktywnych treści. Dlaczego interaktywnych? Ponieważ pozwala tworzyć kursy z quizami, screencastami, symulacjami dialogowymi, animacjami i wieloma innymi interaktywnymi zasobami.

Poniżej prezentujemy cztery najczęściej używane funkcje oprogramowania iSpring Suite.

Interaktywny kurs online z własną ścieżką edukacyjną

Atrakcyjny interaktywny kurs online to nie jest kurs powtarzalny, który ma każdorazowo taką samą ścieżkę postępów i zakończenie. Funkcjonalność iSpring Suite – tworzenia scenariuszy z rozgałęzieniami pozwala kursantowi wybrać swoją własną ścieżkę przez kurs. Dzięki możliwości dokonywania wyborów uczestnik szkolenia może się poczuć, jako uczestnik pewnej przygody – tak jakby był aktywnym graczem w procesie uczenia się. To on podejmuje decyzje, jednocześnie zdobywając nowe umiejętności i wiedzę.

Oto przykład jednego z ekranów kursu online ze scenariuszem z rozgałęzieniami przygotowanego przy użyciu iSpring Suite. Przedsiębiorca zainteresowany poprawą efektywności energetycznej swojej firmy realizujący kurs ma możliwość wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Na bazie zdobytych wcześniej informacji może chcieć rozważyć instalację jednej z metod alternatywnych źródeł energii – ma do wyboru: fotowoltaikę i panele słoneczne.

iSpring Suite - jak stworzyć kurs

Quizy w interaktywnych kursach online

Quiz to stała interaktywna aktywność dedykowana kursom e-learningowym. W momencie gdy tworzysz quiz online, masz nieograniczone możliwości kreatywnego działania. Strategia tworzenia ćwiczeń, zadań, rebusów lub zagadek w Twoim kursie może ograniczać się do testu końcowego, ale może również polegać na mieszance treści teoretycznej i ćwiczeń (w kursie, co jakiś czas pojawia się quiz z pytaniem). Oczywiście możesz zastosować również oba rozwiązania.

To czy po każdym pytaniu uczestnik szkolenia otrzyma feedback zależy od Ciebie. Odpowiedź zwrotna może nieść pewną wiedzę, ale może również być sposobem na jej weryfikację. Możliwości są nieskończone. Szczególnie jeśli jesteś osobą kreatywną i wiesz jak umiejętnie wcielić pomysł w życie.

Bardzo pomocne może być tutaj narzędzie iSpring Suite. Program ten umożliwia tworzenie quizów z 14 rodzajami pytań. Od najprostszych pytań jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru do pytań otwartych, po wysoce interaktywne pytania typu zaznacz odpowiedzi na obrazku lub przeciągnij i upuść, jak w poniższym przykładzie.

Interaktywny kurs online - przeciągnij upuść

Interaktywny kurs online z fabułą i symulacją dialogową

Kursy online bez historii i bohatera/ów nie wciąga tak, jak w  pełni sfabularyzowane szkolenie e-learningowe. Wątek historii angażuje i sprawie, że kursant zanurza się w fabułę. Opowiedziana historia doskonale pokazuje przykłady, błędy postępowań i rozwiązania dla różnych sytuacji. Szkolenia e-learningowe z fabułą mogą być całkowicie interaktywne dzięki symulacjom m.in. dialogowym. Tę metodę dydaktyczną można zastosować w różnych szkolenia – szczególnie jeśli projektujesz kurs z umiejętności komunikacyjnych lub miękkich. Wirtualne symulacje rozmów to fantastyczny pomysł na ćwiczenia. W szybki i bezproblemowy sposób możesz stworzyć symulacje w iSpring Suite.

Poniżej ekran z symulacją dialogu stworzoną za pomocą iSpring Suite.

Interaktywny kurs online - symulacja dialogu

Interaktywny kurs online z Twoimi pomysłami

Najważniejsze to się nie ograniczać. Oczywiście warto czasami iść na skróty i skorzystać z gotowych rozwiązań (jak powyżej), które w pełnie zaspokajają potrzeby realizacji kursu. Polecamy jednak, by nie iść utartymi szlakami tylko zboczyć z kursu i spróbować zrealizować własne autorskie pomysły na interaktywne materiały edukacyjne. Pięknem narzędzi do tworzenia e-learningu, takich jak iSpring Suite, jest to, że program sam zadba o kwestie techniczne stworzenia kursu. Twoją rolą jest mieć pomysł i skorzystać funkcjonalności, które pomogą Ci przekazać wiedzę i jak najatrakcyjniej zaprezentować treści. Przykładowo, dzięki iSpring Suite możesz projektować wiele różnych interakcji, w tym: interaktywne diagramy, animacyjne osi czasu i barwne multimedialne karty. Jedyne co musisz zrobić to wstawić treść i multimedia (np. grafikę, film). Gotowe szablony ożywią Twój kurs w ciągu kilku minut i zadbają o dopracowany i profesjonalny wygląd.

Jak stworzyć interaktywny kurs online

Projektując interaktywny kurs online najważniejszy jest pomysł. To on prowadzi cały projekt. Nie uda się go jednak do końca przeprowadzić bez sprawdzonych narzędzi oferujących paletę funkcjonalności do tworzenia interaktywnych aktywności. Na początek polecam wypróbować proste i intuicyjne oprogramowanie, które nie przytłoczy twórcy skomplikowanymi opcjami i niejasnym interfejsem. Jeśli znasz dobrze oprogramowanie Microsoft PowerPoint skorzystaj z iSpring Suite. Dzięki temu narzędziu szybko wejdziesz w przyjemny proces tworzenia. A to wszystko dzięki gotowym interakcjom i szablonom, które pomagają zaoszczędzić Twój czas i nie tylko. Pamiętaj, najważniejsze jest to, by skutecznie zaprezentować treści, które finalnie mają zadowolić ich przyszłych odbiorców.

Kurs online: E-learning - Jak stworzyć kurs online?

Oceń artykuł
[Ilość głosów: 1 Ocena: 5]
Share Now