iSpring Suite – co to jest? Możliwości narzędzia do tworzenia e-learningu.

iSpring Suite – co to jest? Pod tą tajemniczą nazwą kryje się proste i intuicyjne narzędzie bazujące na znanym i lubianym przez wielu nauczycieli i trenerów oprogramowaniu Microsoft PowerPoint.

Tradycyjny model kształcenia uległ przeobrażeniu. Postęp technologiczny sprawił, że pojawiają się coraz częstsze próby sięgania po nowe rozwiązanie edukacyjne jakim jest e-learning.

Szkolenia e-learningowe zyskuje coraz więcej zwolenników nie tylko wśród ich słuchaczy ale również wśród nauczycieli i trenerów. Dla początkujących dydaktyków, chcących spróbować swoich sił w projektowaniu lekcji, zajęć, kursów w formie e-learning warto polecić iSpring Suite.

iSpring Suite – co to jest?

Obecnie prezentacja multimedialna jest najpopularniej wykorzystywaną przez nauczycieli pomocą dydaktyczną. Najczęściej przygotowywana w znanym i lubianym oprogramowaniu Microsoft PowerPoint – cieszy oczy nie jednego ucznia i studenta.

Czym jest iSpring Suite?
Mówiąc krótko – rozszerzeniem możliwości programu Microsoft PowerPoint.

iSpring Suite to pakiet narzędzi wzbogacający oprogramowanie PowerPoint o nowe, intuicyjne i proste w użyciu funkcjonalności. Takie, które pozwolą nadać prezentacji charakter e-learningu. Bazując na gotowej prezentacji lub projektując ją od początku dydaktyk może dodać do niej m.in. atrakcyjne quizy, proste ankiety, interaktywne grafiki i wykresy, multimedialne symulacje i dialogi.

W ten sposób nie posiadając zaawansowanej wiedzy technicznej, każdy w szybki i prosty sposób może przekształcić prezentacje PowerPoint w kurs e-learningowy, z którego można  skorzystać nie tylko na komputerach stacjonarnych, ale również na urządzeniach mobilnych (laptop, tablet, smartfon).

iSpring Suite – jak zacząć?

Ogromną zaletą przedstawionego rozwiązania e-learningowego jest 30 dniowy darmowy okres próbny iSpring Suite. Wystarczy pobrać pakiet ze strony internetowej producenta – kliknij tutaj.

Oto 3 kroki – jak pobrać iSpring Suite:

1. Pobierz program iSpring Suite. Kliknij w link zamieszczony powyżej.

2. Wypełnij prosty, dostępny na stronie formularz składający się z 3 pól.

3. Kliknij w guzik „Wypróbuj za darmo”.

program iSpring Suite

Następnie zainstaluj program. Kolejne 3 kroki to:

1. Kliknij w pobrany plik instalacyjny iSpring Suite

2. Kliknij w guzik Install iSpring Suite i poczekaj aż program zostanie zainstalowany

3. Pojawi się okno z pytaniem, czy chcesz rozpocząć tworzenie pierwszego kursu. Kliknij w Create i rozpocznij 30 dniowy okres próbny pracy na programie iSpring Suite.

Pierwszy materiał z iSpring Suite

Dzięki przyjaznemu interfejsowi i prostej obsłudze bezproblemowo posłużysz się programem.

Zacznijmy od początku. Po pobraniu, instalacji i uruchomieniu iSpring Suite pojawi się ekran, w którym możesz zdecydować, jaki rodzaj materiałów chcesz przygotować:
Kurs (Courses),
Quiz (Quizzes),
Symulacje dialogowe (Simulation),
Nagranie screecastu (Screencasts),
Materiał interaktywny (Interactions),
Publikacje/Książkę (Books).

Chcesz stworzyć, któryś z powyższych materiałów? Kliknij w odpowiednią zakładkę – następnie kliknij w przycisk „Create”. Jeśli posiadasz już prezentacje w formie PowerPoint (PPT) – kliknij w guzik „Open”.

Każdy, kto wcześniej korzystał z programu Power Point dostrzeże, że po uruchomieniu gotowej prezentacji lub nowego projektu w iSpring Suite pojawi się znany mu wcześniej interfejs programu PPT. Dlaczego tak jest? Otóż, podczas instalacji iSpring Suite dodaje nową zakładkę do programu PowerPoint. To właśnie w tym miejscu znajduje się wszystko co oferuje program – od narzędzi do nagrywania ekranu po narzędzia do projektowania interaktywnych wykresów i quizów.

Główne narzędzia programu iSpring Suite to:

QuizMaker (narzędzie do tworzenia quizów i ankiet) – proste, intuicyjne narzędzie pozwalające projektować slajdy z pytaniami testowymi w różnej formie. Narzędzie udostępnia gotowe szablony różnych typów quizów (np. testy jedno lub wielokrotnego wyboru, pytania prawda/fałsz, quizy typu uszereguj odpowiedzi lub złap i upuść). Wszystkie elementy można szybko edytować (zarówno pytania, jak i odpowiedzi). QuizMaker pozwala dodawać do pytań multimedia (grafiki, zdjęcia, video i audio) oraz tworzyć proste ankiety.

Visuals (narzędzie do tworzenia materiałów interaktywnych) – łatwe w użyciu, dla użytkowników nie posiadających technicznej wiedzy narzędzie umożliwiające tworzenia interaktywnych publikacji i materiałów. Visuals udostępnia edytowalne gotowe interaktywne szablony ekranów pozwalające w czytelny sposób zaprezentować hronologie wydarzeń, wyjaśnić kilkuetapowy proces,  stworzyć FAQ, krok po kroku omówić zagadnienie lub zaprojektować rozwijaną listę pojęć.

TalkMaster (narzędzie do tworzenia symulacji dialogowych) –narzędzie pozwalające zaprojektować atrakcyjne symulacje rozmowy i scenki sytuacyjne. Narzędzie na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowane – ale takie nie jest! Wystarczy wybrać z bazy postaci bohaterów dialogu oraz scenografię w której dochodzi do rozmowy, by przygotować ciekawe ekrany z rozmówkami. TalkMaster uatrakcyjni materiał o fabułę oraz pozwoli przedstawić studium przypadku ułatwiające zrozumieć odbiorcy trudną teorie.

ScreenRecorder (narzędzie do tworzenia nagrań screecastu) – szybkie, intuicyjne narzędzie umożliwiające nagrywanie fragmentu lub całego ekranu monitora (np. laptopa, smartfona). Bez trudu pozwala tworzyć profesjonalne samouczki z oprogramowania, filmy instruktażowe (np. aplikacji) i kursy wideo. Sporym ułatwieniem jest możliwość edycji nagrania bezpośrednio w programie. Twórca materiału video może nagranie zapisać na dysku jako osobny plik, dodać do tworzonego e-kursu lub od razu opublikować je na kanale YouTube.

Więcej informacji na temat powyższych narzędzi znajdziesz tutaj.

Program umożliwia publikację materiału w różnej wersji pliku i w różnym miejscu: bezpośrednio na dysku komputera,  platformie e-learningowej lub płycie CD. Zanim opublikujesz przygotowany materiał w łatwy sposób możesz sprawdzić, jak będzie się prezentował na różnych urządzeniach – komputerze stacjonarnym, tablecie i smartfonie.

Kurs online: E-learning - Jak stworzyć kurs online?

Oceń artykuł
[Ilość głosów: 4 Ocena: 5]
Share Now