Jaki hosting dla bloga wybrać?

Istnieje wiele powodów, dla których blog powinien być na dobrym hostingu. Są nimi: szybkość ładowania strony, bezpieczeństwo, wsparcie techniczne, dostępność. Który hostingowy usługodawca roku 2023 gwarantuje najwyższą jakość względem tych cech?

Zanim odpowiemy na powyższe pytanie warto się na chwile zatrzymać i zastanowić. Wiedz bowiem, że wcale nie musisz korzystać z płatnej oferty hostingowej. Istnieją 2 ścieżki, którymi możesz podążyć, jako przyszły bloger – czyli możesz skorzystać z darmowej platformy lub płatnego hostingu.

Bezpłatna platforma blogowa czy płatny hosting?

Istnieje wiele darmowych platform blogowych. Największą popularnością cieszą się:
WordPress.com – oferująca łatwy w użyciu interfejs użytkownika i daje sporą możliwość zmian wizualnych bloga (daje szeroki wybór szablonów i wtyczek).
Blogger – oferuje prosty panel edycji, co mocno ułatwia administracje bloga. Niestety niesie sporo ograniczeń edycyjnych (w tym wizualnych).
Tumblr – mikroblog, pozwlający publikować krótki wpisy wzbogacone o elementy multimedialne (np. zdjęcia, filmy czy GIF-y).

Innymi platformami służącymi założeniu bloga – cieszącymi się mniejszą popularnością są: Medium i Wix.

Owszem darmowe platformy blogowe mają wiele zalet, takich jak łatwość w użyciu i niski koszt, ale mają też bardzo poważne wady. Jakie? Niestety jest ich wiele i są bardzo istotne z punktu widzenia rozwoju i zarabiania na blogu. Jeśli skorzystasz z bezpłatnej oferty platformy – po pierwsze Twój blog nie będzie do końca „Twój”. Będziesz miał bardzo ograniczoną kontrole nad własną treścią (np. platformy mogą zezwalać na wykorzystanie reklam na Twojej stronie lub mieć ograniczenia co do rodzaju treści, które można publikować). Po drugie – Twój blog nie będzie unikalny. Będzie za to miał podobny wygląd i układ do innych blogów opartych na tej samej platformie. To może być wadą dla osób, które chcą wyróżnić się na tle innych. Po trzecie, Twój blog będzie miał adres, który zawiera nazwę platformy blogowej (np. będzie miał adres: www.przykład.blogspot.com.). Po czwarte najważniejsze – istnieje ryzyko utraty danych. Platforma blogowa może zniknąć, przestać działać lub zdecydować się usunąć Twoje konto lub wpisy bez ostrzeżenia. Może to skutkować utratą Twoich danych, takich jak artykuły, zdjęcia i komentarze.

Zatem jeśli podchodzisz poważnie do tematu bloga – najlepszym rozwiązaniem jest płatny hosting. Koszt roczny takiego serwera dedykowanego blogom wraz z domenom mieści się w granicach od 100zł do 500zł brutto.

Jaki wybrać hosting dla bloga

Hosting dla bloga – jaki powinien być?

Jakość hostingu ma duże znaczenie, jeśli zależy Ci na stabilności, konkurencyjności i bezpieczeństwie Twojego bloga. Wybór nie może być przypadkowy, ponieważ znaczenie ma wiele parametrów:

Wydajność i szybkość ładowania bloga
Blog powinien zostać postawiony na wydajnym serwerze, który pozwala na szybkie ładowanie strony. Blogi zawierają zwykle duże ilości treści, takich jak zdjęcia i filmy, co może wpłynąć na szybkość ładowania stron. Dlatego warto wybrać hosting, który oferuje wystarczające zasoby, aby strona działała szybko i sprawnie. Blogi, które ładują się zbyt długo, zwykle prowadzą do zniechęcenia użytkowników, którzy mogą odejść i szukać informacji na stronie konkurencji.

Wysoka dostępność i stabilność serwera
Nie można zapomnieć o tym, że blog powinien być stale dostępny dla internautów. Co to oznacza? To, że strona będzie działać bez przestojów i problemów związanych z niedostępnością. Warto wybrać hosting z gwarantowanym uptime’em (czasem dostępności), który jest na poziomie 99,9% lub wyższym.

Bezpieczeństwo i ochrona przed atakami
Dobry hosting powinien zadbać o wystarczający poziom bezpieczeństwa i ochrony przed atakami, co pozwoli na bezpieczne i stabilne działanie bloga oraz zminimalizowanie ryzyka utraty danych i/lub pogorszenia reputacji. Takie działania ochronne jak: firewalle, skanowanie antywirusowe, filtrowanie treści, systemy wykrywania intruzów i regularne aktualizacje oprogramowania mogą zagwarantować, że blog i zawarte w nim treści nie będą zagrożone.

Ponadto hosting powinien zadbać o bezpieczeństwo treści opublikowanych na blogu. Dobre hostingu często wykonują regularne kopie zapasowe, aby zapobiec utracie danych w przypadku ataku lub awarii serwera.

Skalowalność
Jeśli planujesz rozwijać swój blog, warto wybrać hosting, który umożliwi łatwe skalowanie w górę wraz z wzrostem ruchu na stronie. Dzięki temu unikniesz konieczności przenoszenia swojego bloga na inny hosting.

Wysokiej jakości hostingi oferują różne opcje skalowalności, takie jak: elastyczne plany hostingowe, możliwość dodawania zasobów w czasie rzeczywistym, automatyczne skalowanie w przypadku nagłego wzrostu ruchu, a także opcję korzystania z chmury, która pozwala na dynamiczne dostosowanie mocy obliczeniowej i pamięci do aktualnych potrzeb strony.

Wsparcie techniczne i obsługa bloga

Ważne jest, aby hosting oferował szybką i skuteczną pomoc w przypadku problemów związanych z działaniem strony. Dobre hostingu zapewniają różne formy wsparcia technicznego i możliwość kontraktu z obsługą klienta za pośrednictwem kilku platform komunikacji: czat na żywo, e-mail lub telefon.

Dobry hosting powinien oferować nie tylko wsparcie techniczne, ale także odpowiedni poziom komunikacji i interakcji z klientem za pomocą zespołu zajmującego się obsługą klienta. Taki zespół powinien być również kompetentny i skuteczny w rozwiązywaniu problemów. Pracownicy obsługi technicznej powinni posiadać wiedzę i doświadczenie w dziedzinie hostingów i umieć szybko diagnozować i naprawiać problemy związane z działaniem strony WWW.

najlepszy hosting dla bloga

Łatwość obsługi panelu klienta

Dobry hosting dla bloga powinien być łatwy w obsłudze i oferować intuicyjny interfejs zarządzania stroną. Dzięki temu możesz skupić się na tworzeniu wartościowej treści, a nie na obsłudze technicznej swojego bloga.

Panel klienta hostingu powinien być intuicyjny i umożliwiać łatwe zarządzanie kontem hostingowym, usługami, domenami, bazami danych, plikami i innymi ustawieniami.

Dobre panele klienta oferują wiele narzędzi i funkcji, które są pomocne w zarządzaniu witryną. Na przykład, powinien umożliwiać łatwe instalowanie aplikacji, takich jak WordPress, Joomla i inne, przy użyciu automatycznych instalatorów. Powinien również umożliwiać łatwe tworzenie kopii zapasowych witryny i przywracanie ich w razie potrzeby, monitorowanie wydajności witryny, zarządzanie kontami e-mail, i wiele innych funkcji.

Hosting dla bloga – najlepszy na rynku w 2023

Ciągle i bez zmian na obecnym rynku (wśród oferty firm hostingowych) najlepszym hostingiem dedykowanym blogom jest Elastyczny Web Hosting bez limitów z dyskami SSD (firma Dhosting) – link do usługi. Blog, na którym jesteś (e-pasje.pl) stoi na tym właśnie hostingu od 2019 roku. Nie bez powodu. Spośród dostępnej oferty na rynku (dane z 2023 roku) powyższą usługę wyróżnia:
Szybkość ładowania stron (średnio około 0,6 sekundy!)
Dostępność i stabilność serwera (wskaźnik uptime serwerów wynosi 99,9%).
Bezpieczeństwo (nadaje certyfikaty SSL oraz oferują skuteczne rozwiązania antywirusowe i antyspamowe).
Oferuje elastyczne usługi hostingowe (wykorzystujące obowiązujące technologie na rynku – związane z chmurę obliczeniową)
Szybka i stała obsługa klienta (wsparcie techniczne 24/7)
Wysoka jakość supportu technicznego (na stronie Trustpilot firma stale uzyskuje wysokie oceny za jakość obsługi klienta – klienci chwalą szybkość reakcji, pomoc w rozwiązywaniu problemów)
Transparentność (klienci mają pewność, że nie będą narażeni na ukryte koszty lub niejasne warunki umowy).

Warto zwrócić uwagę na opinie o samej firmie Dhosting. Fakty są niepodważenia – firma Dhosting od wielu lat uzyskuje bardzo pozytywne recenzje, co znajduje odzwierciedlenie w różnych rankingach, ocenach i badaniach.

Według rankingu „Rankomat” z 2021 roku, Dhosting uzyskał najwyższą notę w kategorii „Najlepsza oferta hostingowa” w Polsce. Na stronie Ceneo.pl firma od kliku lat uzyskuje bardzo wysokie oceny w kategoriach „jakość usług” oraz „wsparcia technicznego” – 4,9 w 5 stopniowej skali. Podobną opinie 4,9 na 5 gwiazdek wyraziło 200 klientów firmy na platformie Trustpilot. Natomiast wg badania przeprowadzonego przez serwis HostAdvice.com, Dhosting uzyskał 5/5 gwiazdek w kategorii „Uptime” (dostępność usług) oraz 5/5 gwiazdek w kategorii „Cena/Jakość”.

Trudno dyskutować z faktami. Obecnie na rynek serwerów oferujących hosting dla bloga ta oferta jest najbardziej atrakcyjna. Trudno jest na rynku znaleźć firmę, która mogłaby poszczycić się tak wysokimi parametrami technicznymi oraz pozytywnymi opiniami i wynikami badań konsumenckich jakie zostały przytoczone.

Kursy online z Social Media marketingu

Oceń artykuł
[Ilość głosów: 2 Ocena: 3]
Share Now