JAVA – język programowania. Jak zacząć programować w JAVIE?

JAVA jest jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie i jest stosowana w różnych dziedzinach, od tworzenia programów komputerowych po aplikacje mobilne i gry komputerowe. Z językiem JAVA przyszłość wiąże wiele firm, korporacji, organizacji i programistów. Pora wyjaśnić szerzej, czym jest JAVA? I, jak zacząć programować w tym języku?

W JAVIE napisano wiele jednych z najpopularniejszych programów i aplikacji na Świecie m.in. programy biurowe – OpenOffice i LibreOffice, aplikacje mobilne – Facebook i Twitter. Ponadto dzięki temu językowi miało szanse powstać wiele popularnych gier np. Minecraft, SimCity 4, Runescape.

Z powodu powszechnego zastosowania i dużej popularności tego języka stale rośnie zapotrzebowanie na pracowników z wiedzą i umiejętnościami opartymi na znajomości technologii JAVA. Pracodawcy szukają osób, które posiadają zarówno teoretyczne, jak i praktyczne kompetencje w tym języku oraz są w stanie tworzyć i utrzymywać aplikacje JAVA. Dlatego, faktem jest to, że jeśli chcesz rozpocząć karierę w IT warto rozpatrzeć naukę tego języka programowania. Zanim jednak odpowiemy na pytanie – jak zacząć programować w JAVIE? – warto dowiedzieć się czym jest ten język programowania?

JAVA – język programowania

W dużym skrócie – JAVA to język programowania, który został stworzony w celu ułatwienia tworzenia aplikacji komputerowych. Język ten jest bardzo popularny i jest wykorzystywany w wielu dziedzinach, takich jak tworzenie aplikacji internetowych, gier, systemów wbudowanych i wiele innych.

JAVA to język programowania, który pozwala na tworzenie aplikacji, które mogą działać na różnych urządzeniach (komputery, smartfony, tablety) i systemach. Swoją popularność zyskał dzięki, temu, że jest przenośny. Co to oznacza? To, że napisane w nim programy mogą działać na różnych platformach sprzętowych i systemach operacyjnych, bez konieczności pisania ich oddzielnie dla każdej z tych platform. Przenośność Javy jest bardzo ważna w dzisiejszych czasach, gdyż pozwala na tworzenie aplikacji, które mogą być łatwo dostępne i używane.

Technologia JAVA jest ciągle rozwijana i aktualizowana, co oznacza, że programiści tego języka muszą stale doskonalić swoje umiejętności i uczyć się nowych technologii. Dzięki temu programiści JAVA są często poszukiwani jako eksperci w swojej dziedzinie

JAVA język programowania - dlaczego warto

Dlaczego warto nauczyć się języka JAVA?

Przede wszystkim znajomość JAVY może otworzyć przed Tobą wiele drzwi na rynku pracy. Język ten jest niezwykle popularny na całym świecie, a jego popularność stale rośnie. Szacuje się, że na Świecie jest około 8,2 milionów osób (dane z 2020 roku), które używały JAVY jako języka programowania, co stanowiło około 3,3% całej społeczności programistów. Nadal jednak obserwuje się duże zainteresowanie specjalistami JAVA na rynku pracy – zarówno tym światowym, jak i polskim.

Według raportu „IT Skills” opublikowanego w 2021 roku przez Grupę Pracuj, JAVA jest drugim najczęściej wymaganym językiem programowania na polskim rynku pracy, zaraz po języku JavaScript. Według tego samego raportu, aż 31% ofert pracy dla programistów wymaga znajomości języka JAVA.

Wynagrodzenia programistów JAVA na rynku pracy ciągle rosną, co świadczy o tym, że jest to jedna z najlepiej opłacanych specjalizacji w branży IT. Według Salary Explorer (2023), średnie wynagrodzenie dla programisty Java w Polsce waha się od 3 620 zł (najniższe) do 12 200 zł (najwyższe). Osoby pracujące na stanowisku Developera w Polsce zarabiają średnio około 7 710 zł (na rękę) miesięcznie. Warto dodać, że wraz z doświadczeniem i zdobyciem nowych umiejętności, programiści Ci mogą liczyć na jeszcze wyższe wynagrodzenia.

Jak zacząć programować w Javie

Jak zacząć programować w JAVIE?

Jeśli chcesz rozpocząć naukę języka JAVA powinieneś iść na kurs z programowania w JAVIE.

Owszem, samodzielna nauka JAVY pozwala zdobyć podstawowe informacje dotyczące programowania np. typy danych, zmienne lub pętle i instrukcje warunkowe. Wszystko to może być pomocne podczas realizacji kursu, jednak nigdy nie zastąpi eksperta, który zna język JAVA od podszewki. Dobrze przygotowane kursy zawierają nie tylko teorie, ale także prezentują praktyczne doświadczenie w tworzeniu aplikacji w JAVIE – co jest kluczowe, chcąc zdobyć wiedzę praktyczną z programowania. Ponadto szkolenie pozwoli rozwinąć umiejętności analityczne i logiczne oraz nabyć bardzo ważną wiedzę dotyczącą obecnej technologii i narzędzi wykorzystywanych w codziennej pracy w języku JAVA.

Rynek kursów programowania w Polsce jest bardzo konkurencyjny i oferuje wiele różnych opcji, zarówno online jak i stacjonarnych, w różnych cenach i poziomach zaawansowania. Chcąc zdobyć pełną wiedzę i umiejętności, które w sposób praktyczny pozwolą nauczyć się programowania JAVA warto rozważyć pełną ścieżkę kształcenia od kursu podstawowego do najwyższego stopnia (specjalisty). Tak zorganizowana i spójną struktura nauki ułatwia proces uczenia się i pozwala na opanowanie materiału w sposób bardziej systematyczny i efektywny.

Zatem – jak zacząć programować w JAVIE? Zacząć od wyboru szkolenia. Interesującą propozycją jest ścieżka kształcenia Java Developer oferowana przez platformę Strefa Kursów – link tutaj. Cała ścieżka szacowana na 118 godzin nauki została rozbita na kilka kursów. Od tego podstawowego – „kurs JAVA dla zielonych”, przez „kurs JAVA średniozaawansowany”, do kursu specjalistycznego – „kurs Java – praktyczny projekt aplikacji”. Popularność realizacji tego cyklu kursów może potwierdzać jakość, którą potwierdziło już ponad 18 tyś. absolwentów tej ścieżki.

Oceń artykuł
[Ilość głosów: 1 Ocena: 5]
Share Now

e-pasje

More Posts By e-pasje