Scratch – nauka online programowania. Dostęp po polsku!

Scratch jest bezpłatnym narzędziem edukacyjnym stworzonym do nauki programowania, dla dzieci i początkujących programistów. Pozwala na tworzenie prostych programów – nie poprzez pisanie tekstu, a za pomocą graficznych elementów, które można łączyć i układać w wybranej przez siebie kolejności.

Narzędzie to pomaga zrozumieć podstawowe koncepcje programowania w sposób bardziej przyjazny i dostępny. Programowanie odbywa się za pomocą graficznych „klocków” (bloków), które odpowiednio ułożone (zakodowane) pozwalają tworzyć interaktywne historie, gry, animacje, muzykę.

Scratch – co to jest?

Scratch to interpretowany wizualny język programowania. Co to znaczy? To, że Scratch jest narzędziem online stanowiącym środowisko programistyczne, w którym programowanie odbywa się za pomocą graficznych bloków, a kod jest interpretowany w czasie rzeczywistym, co pozwala użytkownikom eksperymentować i tworzyć projekty bez konieczności pisania tradycyjnego kodu tekstowego.

Programowanie w Scratch, odbywa się w sposób manualny poprzez łączenie ze sobą różnych bloków („klocków”) we właściwej kolejności. Dzięki temu powstaje krótki wizualny kod programowania  (skrypt), który jest przyporządkowany do pojedynczego obiektu (np. duszka kota lub sceny) i który jest zrozumiały dla młodych programistów. Kliknięcie połączonych bloków powoduje uruchomienie skryptu i bezpośrednie sprawdzenie efektów własnej pracy. Połączone „klocki” (bloki kodu) w logiczny sposób, tworzą sekwencje działań, które określają zachowanie projektu.

Scratch narzędzie online

Uczący się programowania za pomocą Scratch programujący tworzy prosty kod programowania, który ma na celu przedstawienie:
Krótkich opowiadań z różnym tłem i kilkoma postaciami (duszkami), które pozwalają użytkownikom na aktywne uczestnictwo w narracji. Narzędzie umożliwia tworzenie opowieści, w których użytkownicy podejmują decyzje, które wpływają na przebieg fabuły.
Prostych gier, z interakcją użytkownika i efektami muzycznymi. Scratch jest idealny do tworzenia gier logicznych (np. łamigłówki, układanki) i edukacyjnych (np. quizy, gry matematyczne, gry słowne).
Animacji zarówno scen, jak i ruchomych figur (np. animacje postaci, które poruszają się, tańczą, skaczą lub wykonują różne gesty i akcje).
• Niezbyt skomplikowanych operacji matematycznych i obliczeń (np. dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie).
• Własnych rysunków i grafik. Możliwości narzędzia w tym zakresie są praktycznie nieograniczone.

Warto zwrócić uwagę, na fakt, że narzędzie to zachęca użytkowników do kreatywnego eksperymentowania i tworzenia własnych projektów, co nie tylko pomaga rozwijać umiejętności programistyczne, ale również twórcze myślenie.

Scratch język programowania

Scratch online, za darmo i po polsku!

Scratch jest obecnie jednym z najpopularniejszych programów wykorzystywanych do nauki programowania. Dedykowany jest głównie dla dzieci i młodzieży, w celu przedstawienia im w prosty i intuicyjny sposób podstaw programowania.

Scratch jest dostępnym i otwartym narzędziem, które można używać online na platformie, pod adresem https://scratch.mit.edu/. Każdy od razu po założeniu konta może korzystać z wszystkich podstawowych funkcji jakie oferuje to narzędzie bez konieczności płacenia.

Kursy online z E-marketingu

Jednak warto wspomnieć, że Scratch oferuje również płatne plany dla nauczycieli i edukatorów, którzy chcą wykorzystać go w celach edukacyjnych w swoich klasach. Te płatne plany mogą oferować dodatkowe narzędzia i wsparcie dla nauczycieli – jednak dostęp do podstawowych funkcji Scratch jest cały czas za darmo.

Narzędzie jest wielojęzyczną platformą, która oferuje interfejs użytkownika w wielu różnych językach, w tym również po polsku. Dzięki temu osoby mówiące po polsku mogą korzystać z Scratch w swoim rodzimym języku, co ułatwia zrozumienie i naukę programowania dla dzieci i młodzieży w całej Polsce.

Scratch po polsku

Scratch w 3 krokach

Krok 1. Zarejestruj się lub zaloguj
Pierwszym krokiem będzie rejestracja. Możesz to zrobić na stronie https://scratch.mit.edu/ wypełniając formularz rejestracyjny pod przyciskiem „Dołącz do Scratch”.
UWAGA! Jeśli już masz konto, zaloguj się klikając w przycisk „Zaloguj się”

Krok 2. Twórz projekt
Po zalogowaniu się będziesz mógł tworzyć własne projekty w Scratch. Na głównej stronie kliknij przycisk „Stwórz”, aby rozpocząć nowy projekt. Otworzy się edytor, w którym będziesz mógł przeciągać i upuszczać bloki w kształcie „klocków”. Połącz bloki, aby stworzyć sekwencje działań, które chcesz żeby się pojawiły w twoim projekcie (np. animacji, historii, grze). Eksperymentuj, testuj i dostosowuj swój projekt, aż osiągniesz pożądany efekt.

Krok 3. Zapisz swój projekt
Po zakończeniu pracy nad projektem i chcąc go zachować, przejdź do górnego menu i wybierz opcję „Plik”. Po jej wybraniu, pojawi się rozwijane menu, w którym znajdziesz komendę „Pobierz na swój komputer”. Kliknij na nią, a następnie zapisz swój projekt.

Istnieje aktywna społeczność użytkowników Scratch, gdzie można dzielić się projektami, pomagać sobie nawzajem i czerpać inspirację.

Kursy online z Social Media marketingu

Oceń artykuł
[Ilość głosów: 1 Ocena: 5]
Share Now