Video marketing – co to jest? Kanały i rodzaje reklamy wideo.
Czy wiesz, że przeciętny internauta spędza średnio 90% więcej czasu na stronie, która zawiera film? Wynika to z tego, że materiał video bardziej angażuje odbiorcę od klasycznego tekstu. Filmy łatwiej zwracają uwagę, dlatego świetnie się nadają do prezentowania marki i zachęcania potencjalnych klientów do podjęcia działań.
Treści w formie video stają się najważniejszą formą przekazu w działaniach marketingowych oraz komunikacyjnych każdej marki. Zachodzące zmiany społeczne oraz postęp technologiczny sprawia, że z roku na rok ludzie coraz częściej konsumują treści w formie video (za to czytaj coraz mniej).
Liczby mówią same za siebie:
• 70% nastolatków codziennie słucha muzyki i ogląda wideo w Internecie,
• ponad 64% badanych Polaków, przynajmniej raz w tygodniu ogląda wideo na urządzeniach mobilnych,
• 51% obywateli naszego kraju deklaruje, że obejrzało w ciągu ostatniej doby wideo online,
• co czwarta osoba, która obejrzała wideo, szuka informacji na temat produktu czy usługi, której dotyczył film,
• aż 12% osób kupuje produkt, który pojawił się w obejrzanej reklamie wideo,
• ponad 50% marketerów na całym świecie już dziś deklaruje, że wideo to typ działań marketingowych, w którym osiągają najlepszy stosunek wyników do poniesiony kosztów.
Video marketing – co to jest?
Video marketing – najkrócej i najprościej mówiąc – to działania marketingowe w których do budowania świadomości marki i produktu wykorzystywany jest format wideo.
Jest to jednak zbyt krótka definicja. Aby ująć temat bardziej szczegółowo, należy powiedzieć, że:
Video marketing to strategia oparta na wykorzystywaniu treści wideo w marketingu – zarówno poprzez platformy do wideo marketingu, jak i dedykowane reklamy oraz kreacje reklamowe w portalach społecznościowych. Video marketing stosowany wielokanałowo i długofalowo powodują budowanie wśród odbiorców wizerunku marki i produktu.
Video marketing – kanały działania
Zanim poznasz kanały jakie warto wykorzystać podczas działań video marketingowych. Warto pamiętać, że ten rodzaj reklamy i promocji można stosować wielokanałowo w tym samym czasie. Poza publikacją video na stronie www firmy do zwiększenia zasięgów swojego filmu warto wykorzystać media społecznościowe. Statystycznie filmy w social media mają o 12 krotnie więcej udostępnień niż posty zawierające statyczny obrazek z tekstem.
Przez wielu przedsiębiorców i początkujących marketerów video marketing kojarzony jest z kanałem YouTube (YT) – najbardziej popularą platformą video. YT to druga najczęściej używana przez Polaków aplikacja mobilna i druga największa wyszukiwarka na świecie. Serwis ten jest ważnym medium do realizowania strategii marketinowych w formie video. Warto jednak zastanowić się, czy to medium jest najlepszym kanałem marketingowym dla wszystkich, otóż największą popularnością na kanale YT cieszą się filmy z obszaru: gry i rozrywki, moda i uroda, muzyka oraz lifestyle.
Podobnymi serwisami do platformy YouTube jest popularny za granicą Vimeo (szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych) lub Dailymotion (popularny we Francji).Warto jednak zwrócić uwagę na inne portale społecznościowe, które można z powodzeniem wykorzystać w video marketingu.
Kolejnym bardzo popularnym portalem social media jest Facebook (FB). W 2019 roku korzystało z niego 84% marketerów. W środowisku marketerów mówi się, że FB próbuje rywalizować z portalem YouTube pod względem popularności wideo. Publikowane na FB film nie tylko przyciągają uwagę jego użytkowników ale również są promowane przez ten portal. Zatem FB jest drugim po platformie YT kanałem, który warto wykorzystać w swojej strategii video marketingowej.
Video marketing można wykorzystać również na takich portalach jak Instagram i TikTok. Szacuje się, że ponad 2 mln. reklamodawców korzysta z aplikacji Instagram, aby dotrzeć do 1 mld. aktywnych użytkowników w czasie, gdy czas spędzany na oglądaniu filmów na Instagramie wzrósł w ostatnim okresie o 80%.
TikTok zaś – aplikacji mobilna, której główną funkcjonalnością jest możliwości wysyłania bardzo krótkich filmów – rejestruje najwyższe wskaźniki zaangażowania spośród wszystkich mediów społecznościowych.
Video marketing – rodzaje
Filmy wideo budują wizerunek marki, wzmacniają jej rozpoznawalność i angażuje odbiorców (potencjalnych i obecnych klientów) – w konsekwencji w skuteczny sposób mogą przyczynić się do wzrostu sprzedaży. Jaki rodzaj działań video marketingowych obecnie wykorzystywany jest przez wiele firm w sieci?
Video marketing można podzielić ze względu na rodzaj prowadzonej reklamy wideo. Istnieją dwa główne jej rodzaj:
Reklama typ In-stream – treść reklamowa odtwarzana może być przed materiałem filmowym, w jego trakcie lub po nim. Tego rodzaju reklamy odtwarzane są w kontekście materiału wideo, na który czekał oglądający. Ten rodzaj reklamy najczęściej można spotkać na platformie YouTube i Facebooku.
Reklama typ Out-stream (odtwarzana tylko na urz. mobilnych) – treść reklamowa odtwarzana jest poza materiałem filmowym. Tego typu reklamy realizowane są poza odtwarzaczem na stronach partnerów i w aplikacjach (poza YouTube). Reklama Out-stream zgodnie z obowiązującym standardem koniecznie musi być wyciszona, zaś jej dźwięk może zostać włączony na życzenie użytkownika. Ponadto użytkownicy mogą przewinąć lub odrzucić wyświetlaną reklamę.
Poza powyższym podziałem – reklamy wideo możemy podzielić na inne dwa rodzaje:
Reklama liniowa – jest to reklama wyświetlana w trakcie odtwarzania konkretnego materiału wideo, ułożona wewnątrz osi czasu (linii) względem niego. Co to oznacza? Reklama jest osadzona wewnątrz materiału wideo i w sposób nierozerwalny się z nim łączy. Takim przykładem tradycyjnej reklamy liniowej jest blok reklamowy w telewizji. Ze względu na czas pojawienia się reklamy – można podzielić ją na:
• pre-roll – reklama, która znajduje się na początku streamu, czyli jest tuż przed materiałem wideo,
• mid-roll – reklama, która znajduje się w trakcie streamu, czyli przerywa materiał wideo,
• post-roll – reklama, która znajduje się na końcu streamu, czyli jest tuż po materiale wideo.
Reklama nieliniowa – jest to reklama niezależna od osi czasu całego filmu. Najczęściej wyświetlana jako nakładka na odtwarzany materiał, częściowo przykrywająca treści filmu. Istotną cechą reklamy nieliniowej jest fakt, że pojawia się ona równocześnie z materiałem wideo, przez co nie przerywa odbiorcy filmu i nie jest traktowana przez niego jako nachalny sposób prezentacji reklamy. Ważne aby reklama nieliniowa była poprawnie zaplanowana tzn. pozwalała widzowi odebrać treści reklamową w sposób niekonfliktowy z treścią wideo. Reklama może być w formie: czystego tekstu, statycznego obrazu, reklamowego wideo lub interaktywnego materiału (klikalnego).