Webinary online – czym są? Gdzie szukać darmowe webinarium?

Internet umożliwia nam współpracę oraz wirtualne kontakty z innymi ludźmi. Jedną z form współpracy są webinary online – seminaria w formie wideo prowadzone drogą elektroniczną przy użyciu sieci internetowej.  Pozwalają w przystępny, szybki i wygodny sposób poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje. Gdzie można znaleźć darmowe webinarium?

Narzędzie edukacyjne, jakim stał się Internet, może pełnić funkcje olbrzymiego, multimedialnego środka dydaktycznego. Jedną z form kształcenia na odległość przy pomocy Internetu są webinary online.

Webinary online – czym są?

Webinar (webinarium) jest nowoczesną formą kształcenia zdalnego. Jest to seminarium, które odbywa w Internecie, przy pomocy technologii webcast, która umożliwia obustronną
komunikację między prowadzącym spotkanie a uczestnikami, z wykorzystaniem wirtualnych narzędzi. W założeniu ma przypominać tradycyjne spotkanie i umożliwić kontakt mimo dużych odległości. Webinaria wykorzystywane są głównie jako narzędzia szkoleniowe i marketingowe. Sama nazwa wynika z połączenia słów: web, co w języku angielskim oznacza sieć oraz seminar, czyli seminarium.

Dzięki webinarom można prowadzić zajęcia edukacyjne ze studentami, kursy, lekcje internetowe, a także szkolenia na żywo. Główne możliwości, jakie dają nam webinary online to:

nagrywanie transmisji na żywo i możliwość jego wielokrotnego odtwarzania,
współdzielenie ekranu swojego komputera z uczestnikami,
jednoczesne łączenie się z wieloma osobami przebywającymi w różnych miejscach.
czat z słuchaczami webinarium,
wirtualna tablica, na której dydaktyk może pisać różne informacje dla uczestników,
dodawanie i omawianie prezentacji multimedialnych, filmów, grafik, animacji,
ankietowanie i głosowanie.

webinarium darmowe webinary online

Webinarium umożliwia transmisję audio, wideo oraz tekstu za pomocą przeglądarki internetowej. Komunikacja w takim internetowym seminarium odbywa się w czasie rzeczywistym. Webinaria oceniane są przez osoby uczestniczące jako narzędzie tanie i jednocześnie elastyczne (Nowe technologie, 2013), gdyż umożliwia niemal natychmiastowe dostosowanie treści szkolenia. Elastyczność ta ograniczana jest w praktyce jedynie osobą i kompetencjami trenera prowadzącego wirtualne seminarium.

Kursy online z Grafiki

Webinary online – zalety

Webinary mają wiele zalet:

1. Wygoda – Największą jego zaletą jest to, że webinarium jest wygodną formą szkolenia/spotkania z słuchaczami. Jego uczestnicy nie marnują czasu związanego z przemieszczaniem się do miejsca, w którym odbywa się wykład lub spotkanie. Odbiorcy mają dostęp do spotkania wszędzie tam, gdzie połączą się z Internetem np. w domu, w komunikacji miejskiej podczas podróży, w pracy. Tylko w takiej formie słuchacze szkolenia mogą uczestniczyć mając na sobie szlafrok i kapcie.

2. Ograniczenia kosztów – szybki rozwój oprogramowania wykorzystywanego do komunikacji zdalnej sprawia, że oprogramowania do webinariów stają się coraz tańsze i bardziej dostępne. Ponadto oszczędności generowane przez szkolenia w formie webinarium obejmują: podróż, zakwaterowanie, materiały szkoleniowe, dokumentację szkolenia.

3. Szkolenie w formie webinarium jest wirtualne – nie trzeba wynajmować sali ani ponosić innych kosztów spotkania, takich jak: catering, poczęstunek lub nocleg.

4. Zasięg – Zaletą webinarów jest ogromny zasięg. Nie ma ograniczeń miejsca jego realizacji.

5. Kontakt z prowadzącym i uczestnikami – Uczestnicy webinaru mają możliwość zadawania pytań na bieżąco w czasie wykładu lub spotkania. Sporo oprogramowani i aplikacji udostępnia podczas transmisji: forum, czat, panel dyskusyjny.

6. Dostępność materiałów po zakończeniu szkolenia – Webinary online można wielokrotnie odtworzyć w celu lepszego zrozumienia tematu.

Jak widać webinary online mają wiele zalet. Wirtualne spotkania stają się więc obiecującą alternatywą dla tradycyjnych szkoleń, co jednocześnie uzasadnia ich rosnącą popularność.  Webinar może być ciekawą aktywnością alternatywą dla wielu innych aktywności np. programów telewizyjnych, platform filmowych lub gier komputerowych.

darmowe webinarium

Narzędzia do prowadzenia webinarium

Powodzenie webinaru zależy również od wyboru odpowiedniego narzędzia, które pozwoli poprowadzić spotkanie w atrakcyjny sposób.

Microsoft Teams – dodatek do Office 365; dla firm i instytucji z branży edukacyjnej narzędzie jest darmowe. Umożliwia prowadzenie zdalnych wideokonferencji oraz indywidualnych konsultacji;

Facebook – narzędzie do prowadzenia wirtualnych spotkań dedykowanejest użytkownikom serwisu skocznościowego. Całkowicie darmowe – ma nieograniczony zasięg. Możemy prowadzić webinar dostępny dla wszystkich zalogowanych użytkowników, jak i w określonej przestrzeni np. grupy utworzonej na portalu;

YouTube – posiadając konto Google – użytkownicy automatycznie otrzymują dostęp do YouTube. Oznacza to, że mogą nie tylko publikować filmy, które zostały przygotowane wcześniej, ale również transmitować obraz na żywo. Narzędzie jest darmowe dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników. Swoją aktywność każdy właściciel konta może udostępnić poprzez wygenerowanie i przesłanie linku do relacji zainteresowanym osobom;

• ClickMeeting – jedna z najbardziej popularnych platform do webinarium. Zakładając konto i przygotowując webinar, słuchaczy zapraszamy do pokoi. Uczestnicy, by wejść do pokoju, muszą wcześniej się zapisać. Następnie, po uzyskaniu zaproszenia, o odpowiedniej godzinie (startu spotkania) odbiorca wchodzi do wybranego pokoju. Gdy nastąpi połączenie, staje się uczestnikiem spotkania wirtualnego. Wydarzenie prowadzone przy wykorzystaniu tego narzędzia można uzupełniać prezentacjami multimedialnymi. W czasie trwania wydarzenia uczestnicy mogą się ze sobą kontaktować korzystając z okna czatu. Co należy podkreślić – narzędzie to bardzo dobrze działa zarówno na urządzeniach stacjonarnych jak i mobilnych. Istnieje możliwość wypróbowania tego narzędzia za darmo przez okres 30 dni.

Darmowe webinarium – gdzie szukać?

Gdzie w Internecie można znaleźć darmowe webinarium? Najczęściej o webinarach informuje się w mediach społecznościowych. Wiele firm decyduje się na przeniesienia informacji, a nawet zapisów na wydarzenia online w social media – ponieważ w ten sposób zwiększają potencjalny zasięg.

Darmowe webinarium można znaleźć:

Fanpage: Bezpłatne kursy online i webinaria
https://www.facebook.com/bezplatnekursyonline

Strona z wydarzeniami: PARP
https://www.parp.gov.pl/component/parpevents/

Fanpage: WEBINARY – szkolenia online!!
https://www.facebook.com/groups/742840962435697

Fanpage: Darmowe webinary i szkolenia
https://www.facebook.com/darmowe.webinary

Fanpage: Darmowe Kursy, Webinary, Szkolenia
https://www.facebook.com/groups/438837126299366/

Kurs online: E-learning - Jak stworzyć kurs online?

Oceń artykuł
[Ilość głosów: 3 Ocena: 3.3]
Share Now