Nauczanie na odległość – jak wyciągnąć z niego jak najwięcej?

Nauczenie na odległość ma wiele zalet. Jednak, by można było z nich maksymalnie skorzystać, należy do nich właściwie podejść. Nie odpowiedni stosunek do e-learningu może sprawić, że korzyści staną się zasadzkami na drodze do zdobycia wiedzy.

Nauczanie na odległość posiada wiele niezaprzeczalnych zalet. Na jego efektywność dydaktyczny wpływ mają nie tylko dostępne treści i forma przekazu, lecz również motywacja i chęć nauki samego słuchacza. To czy kursant szkolenia online, wykorzysta korzyści jakie daje e-learning „w złym kierunku” zależy całkowicie od niego samego. Jak zatem korzystać z e-learningu, żeby nauczyć się jak najwięcej?

Nauczanie na odległość – zalety i pułapki

Zaleta: Możliwość nauki kursanta w dowolnym czasie.

Kursant szkolenia e-learningowego samodzielnie decyduje o czasie – kiedy chce rozpocząć zajęcia zdalne. Może wybrać najdogodniejszą chwilę w ciągu dnia i nocy.

Pułapka: Do kursu online uczestnik szkolenia może podejść w każdej chwili – ale czy na pewno każdy moment w ciągu dnia jest właściwy? Czy każdy czas jest dobry na naukę? Sporo słuchaczy próbuje „wcisnąć” realizację szkolenia między jeden obowiązek a drugi. Nie jest to podejście, które zapewni spokojną i efektywną naukę.

Praktyczne porady dla kursant:
Zadbaj o spokój – wybierz godziny, w których będziesz miał pewność, że nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Wygospodaruj czas, w którym będziesz mógł w całości oddać się nauce i maksymalnie zagłębić się w jego warstwę merytoryczną.
Pamiętaj, nauka nie powinna trwać dłużej niż 1,5 godziny. Im dłużej się uczysz, tym bardziej spada Twoja efektywność przyswajania wiedzy. W planowaniu czasu na zajęcia e-learnigowe weź pod uwagę krótkie przerwy.
To kiedy chcesz się uczyć zależy od Ciebie. Wybierz więc najlepszy dla siebie czas na naukę w ciągu dnia. Specjaliści nauczania zdalnego twierdzą, że nowych rzeczy najlepiej uczymy się między godz. 10.00 a 14.00, a także między godz. 16.00 a 22.00.

nauczanie na odległośćZaleta: Możliwość nauki w dowolnym miejscu.

Nauczanie na odległość w formie e-learning słuchacz może przechodzić w dowolnym miejscu. Nawet bez ruszania się z łóżka w domu. Jedyne czego potrzebuje to: laptop, tablet, smartfon i oczywiście łącze internetowe (w przypadku e-learningu online).

Pułapka: Oczywiście, dzięki e-learningowi kursant ma wybór miejsca nauki: może siedzieć wygodnie w domy, w parku czy w kawiarni. Nie musi również stawiać się w określonym miejscu i czasie – ale czy leżenie w łóżku albo siedzenie przy parkowej alejce to najlepsze okoliczności do nauki nowego materiału? Czy słuchacz nie będzie miał problemów z podtrzymaniem uwagi? E-learning daje swobodę wyboru najwygodniejszego miejsca do nauki – ale należy wybierać mądrze.

Praktyczne porady dla kursant:
Pamiętaj, miejsce w którym realizujesz szkolenie powinno być uporządkowane i schludne. Schowaj z pola widzenia wszystkie rzeczy, które mogą Cię rozpraszać.
Ogranicz dźwięk i hałasy. Wycisz dzwonek w telefonie, zamknij drzwi, wyłącz muzykę, zamknij okno jeśli dobiegają z niego jakieś dźwięki. W szczególnych sytuacjach – załóż słuchawki, jeśli tego potrzebujesz.
Zadbaj o komfort nauki. Usiądź w wygodnym fotelu, krześle lub przy biurku. Ważne, żeby Twoje ciało czuło się dobrze – wtedy i umysł będzie chętniej współpracował.
Zadbaj o świeże powietrze w miejscu nauki. Twój mózg potrzebuje tlenu, aby efektywnie pracować, czytać, słuchać i zapamiętywać!

UWAGA. Nie bądź obojętny co do miejsca nauki. Wybierając je, oprócz troski o warunki do skupienia – weź również pod uwagę to, czego dotyczą same kursy online. Czy miejsce publiczne to na pewno dobry pomysł na przeglądanie treści szkolenia objętych tajemnicą firmy?

Kursy online z Grafiki

Zaleta: Możliwość przerwy od nauki.

Wszystkie zajęcia zdalne zajęcia niesynchroniczne kursant może przerwać w każdej chwili. Zawsze może później wrócić do tego samego momentu, jak tylko będzie na to gotowy.

Pułapka: Słuchacz ma prawo przerwać szkolenie w każdym momencie – czy to kiedy chce odpocząć, czy po prostu ma coś ważnego do zrobienia. Należy jednak uważać, aby powodem przerw nie było zerkanie co chwilę na telefon albo podejmowanie innych czynności, które mogą zaczekać. W takich warunkach bardzo łatwo jest rozproszyć swoją uwagę. Zawsze gdy kursant zajmuje się czymś innym – nauka idzie w las.

Praktyczne porady dla kursant:
Spróbuj nauki w trybie 30 minut kursu – 5 minut odpoczynku. W ten sposób utrzymasz skupienie na treści merytorycznej oraz aktywny umysł – gotowy do zapamiętywania.
Podczas przerwy zmień pozycje ciała. Odejdź od komputera. Nie sięgaj po telefon. Najlepiej – wstań, poruszaj się, dotleń. Oderwij się od nauki nie tylko fizycznie: pozwól sobie na swobodne myśli, może medytację? Przerwa ma być przerwą! Na pewno nie myśl o przedmiocie swojej nauki.

nauczanie na odległość - poardy

Zaleta: Atrakcyjna wizualnie forma przedstawienia treści merytorycznych.

Warstwa merytoryczna szkoleń e-learningowych jest przedstawione w atrakcyjnej multimedialnej formie: grafiki, animacje, scenki, symulacje – to wszystko sprawia, że nawet najnudniejszy temat może zaciekawić, a nowe informacje przyswaja się bezboleśnie.

Pułapka: Projektanci kursów online zawsze dbają o przekazanie nawet najbardziej trudnej treści w przystępnej formie. W ten sposób e-learning jest atrakcyjny wizualnie, kolorowy, estetyczny, niekiedy nawet posiada fabułę. To wszystko sprawia, że kursant może się zagłębić w szkolenie – i o to chodzi! Niestety, samo  nic się nie wydarzy, mimo całej swojej atrakcyjności kursu, wiedza sama nie wejdzie do głowy. Słuchacz sam musi podjąć wysiłek spotkania z nową wiedzą.

Praktyczne porady dla kursant:
Kursy e-learningowe bywają bardziej i mniej eststyczne – nie możemy skupiać się jedynie na warstwie wizualnej. Nie chodzi o to, żeby przejść szkolenie, ale wczytać się i skupić się na jej treści.
Postaraj się maksymalnie zagłębić w kurs. Szukaj powiązania między kolejnymi terminami i zagadnieniami. Podążaj za ścieżką pokazaną w szkoleniu, daj mu się prowadzić. Sprawdzaj swoje postępy.
Szkolenie realizujesz on-line, ale podczas kursu spróbuj również pracować off-line np. notuj w czasie realizacji kursu. Pamiętaj zapisywać kluczowe słowa, pojęcia, a nawet pytania, które przychodzą ci do głowy w trakcie przechodzenia szkolenia. Podejdź z pasją do podjętego tematu.
W trakcie realizacji zajęć online czytaj na głos, gestykuluj! Angażuj wiele zmysłów – dzięki czemu łatwiej będzie Ci się skupić na treści merytorycznej.
Najwięcej uczymy się, tłumacząc – także sobie! Podczas kursu sam postaraj się wyciągać wnioski. Na koniec szkolenia spróbuj podsumować sowimi słowami treści, które poznałeś. Pamiętaj, nauczanie na odległość, czy w sali dydaktycznej ma swój cel – przekazać wiedzę!

Kurs online: E-learning - Jak stworzyć kurs online?

Oceń artykuł
[Ilość głosów: 2 Ocena: 5]
Share Now