Smartfonowe społeczeństwo – niebezpieczeństwo korzystania z telefonu komórkowego

Współcześnie mało kto wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Postęp technologiczny sprawił, iż większość ludzi na świecie żyjących i mieszkających w krajach cywilizowanych są posiadaczami co najmniej jednego telefonu, którym najczęściej jest smartfon. Dla wielu stał on się nieodłącznym „towarzyszem życia”.

W dzisiejszych czasach nikt sobie nie wyobraża codziennego funkcjonowania bez telefonu komórkowego. Zrewolucjonizował on cały świat i jest wszechobecny. Szczególne przywiązanie do jego posiadacza wywołuje smartfon. Szacuje się, że ponad 2,5 mld ludzi na świecie korzysta ze smartfonów. Najwięcej jego użytkowników znajduje się w Chinach – 717 mln, Indiach – 300 mln, USA – 226 mln, Brazylii – 79 mln i Rosji – 78 mln.

Kursy online z E-marketingu

Ocenia się, że internauci w Polsce korzystają już średnio z 1,7 urządzenia z dostępem do sieci na osobę. Wzrasta liczba użytkowników zarówno smartfonów, jak i tabletów oraz osób korzystających z jednego i drugiego urządzenia. Niemal 75% Polaków korzysta z urządzenia mobilnego jakim jest smartfon. Bardzo często spotyka się już kilkuletnie dzieci posiadające „własne smartfony”. Przeciętny wiek rozpoczęcia regularnego korzystania z własnego telefonu komórkowego to 10 lat.

smartfony ciekawostki - telefon komórkowy uzależnienie

Smartfony uzależnienie – niebezpieczeństwo korzystania z telefonu

smartfony uzależnienieCzęste korzystanie z smartfona może prowadzić do fonoholizmu, który staje się coraz poważniejszym problemem szczególnie wśród młodzieży. Fonoholizm jest identyfikowany jako specyficzna forma uzależnienia. Może wydawać się to dziwne, jednak problem ten istnieje naprawdę. Badania wskazują, że aż 49% osób korzystających z telefonu sięga po niego od razu po przebudzeniu i aż 74% zasypia z nim kładąc go w pobliżu.

Wprawdzie nie ma jednoznacznych badań potwierdzających, że telefony komórkowe przyczyniają się do powstania choroby, wiadomo jednak, że na pewno mają wpływ na ludzki organizm. W trakcie rozmowy przez komórkę następuje wzrost temperatury w tkankach. Lekarze udowadniają, że długie rozmowy powodują zawroty głowy i wzrost ciśnienia tętniczego. Natomiast nagminne noszenie komórki w spodniach w okolicach jąder jest szczególnie niebezpieczne dla dojrzewających chłopców. Może to być przyczyną ich późniejszej niepłodności.

Warto zwrócić uwagę na inne zagrożenia i niebezpieczeństwa jakie niosą telefony komórkowe. Wynikają one z faktu nieodpowiedniego posługiwania się komórką. Około 11% Polaków zasypia z telefonem w łóżku – trzymając go pod poduszką. Przykrywanie telefonu bielizną pościelową może doprowadzić do przegrzania baterii wewnątrz telefonu, a w konsekwencji do jej wybuchu i wywołania pożaru.

Znaczna ilość Polaków posiadająca telefon komórkowy zabiera go do toalety. Robi to niemal co 4 użytkownik smartfona. Korzystanie z telefonu podczas załatwiania się może doprowadzić do osadzania się na jego powierzchni groźnych dla zdrowia człowieka bakterii.

Kursy online z Social Media marketingu

Oceń artykuł
[Ilość głosów: 4 Ocena: 5]
Share Now