- Opublikowano 21 maja 2020
Nowoczesne nauczanie
E-learning (e-edukacja, e-nauka, edukacja zdalna) to nauczanie lub szkolenie na odległość poprzez nowoczesne technologie i narzędzia elektroniczne (wykorzystujące technologie informatyczne).
Nauczanie w formie e-learningu prowadzone jest przede wszystkim przez Internet (najczęściej uczestnik korzysta z przeglądarki internetowej).
Proces dydaktyczny odbywa się zarówno za pomocą komputerów stacjonarnych i laptopów, jak i urządzeń mobilnych: tabletów i smartfonów. Ta forma kształcenia na odległość określana jest jako m-learning.
Kształcenie w formie e-learning pozwala uczyć się w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie. Umożliwia ukończenie kursu, szkolenia a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej.
Poprzez wykorzystanie dostępnych multimedialnych technologii komputerowych stanowi wsparcie lub alternatywę dla tradycyjnych metod nauczania. Udało się to, dzięki przełamaniu wszelkich barier związanych z miejscem i czasem w nauczaniu.
Sprawdź co nowego
- Opublikowano 6 maja 2020
Blended learning – połączenie na...
- Opublikowano 19 kwietnia 2020
Nauczanie zdalne – jak wdrożyć e-lea...
- Opublikowano 18 kwietnia 2020
E-podręczniki – co to jest? Platforma...
- Opublikowano 17 kwietnia 2020
E-szkolenia – co to jest? Zalety i kor...
- Opublikowano 14 kwietnia 2020
LMS – co to jest i jaka jest jego rola...
Czy warto przejść na nauczanie online?
Wdrożenie rozwiązań e-learningowych to inwestycja. Zanim się na nią zdecydujesz, musisz określić własne potrzeby w tym zakresie. Następnie zdecydować, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie i na jaką skalę należy je zastosować.
W obecnych czasach e-learning wykorzystywany jest coraz powszechniej w firmach o różnej wielkości i działających na rożnych rynkach – nie tylko szkoleniowych. Przedsiębiorstwa chcące zaistnieć na rynku muszą nadążać za dynamicznie zmieniającymi się nowymi technologiami i aktualnie istniejącymi rozwiązaniami gospodarczymi.
Klienci coraz częściej korzystają z kursów online, ponieważ są wygodnym i często tańszym rozwiązaniem. Również przedsiębiorcy chętniej decydują się na rozwiązanie prowadzenia szkoleń e-learningowych, ponieważ wpływa to pośrednio lub bezpośrednio na wyniki ekonomiczne firmy.
Kursy e-learningowe pełnią nie tylko rolę nowego, innowacyjnego produktu, ale również narzędzia do podnoszenia kwalifikacji pracowników oraz zwiększania i optymalizowania efektywności ich pracy.
Firma nie tylko powinna dbać o odpowiedni poziom wiedzy swoich pracowników na temat działalności firmy i jej oferty, ale także o odpowiedni stopień edukacji swoich klientów np. w obszarze informacji i pomocy w obsłudze nowych produktów lub aktualizacji wiedzy kontrahentów (może to pośrednio skutkować bardziej efektywną współpracą).
Edukacja online dają pracownikom możliwość uczenia się w miejscu pracy. Systemy zdalnego nauczania oraz same szkolenia tworzą atrakcyjne multimedialne środowisko oraz symulują szkolenia tradycyjne poprzez możliwość realizowania praktycznych przykładów, korzystania z prezentacji, interaktywnych animacji, konsultacji online. To wszystko sprawia, że wiedza może być nie tylko przekazywana w sposób ekonomiczny, ale również ekonomicznie wykorzystywana w praktyce.
E-learning ma wiele zalet:
-
- redukuje koszty szkolenia dzięki wyeliminowaniu opłat związanych z wynajmem sal, dojazdem, zakwaterowaniem oraz wyżywieniem,
- oszczędza czasu wynikający z wyeliminowania pracochłonnych czynności przygotowawczych, takich jak wyszukanie i porównanie odpowiednich ofert lub, w przypadku szkoleń wewnętrznych, rezerwowanie sal i odrywanie dużej ilości pracowników jednocześnie od pracy;
- standaryzuje wiedzę i powtarzalność szkoleń e-learningowych w zakresie całej organizacji,
- umożliwia łatwą modyfikację i natychmiastową dystrybucję materiałów edukacyjnych w firmie lub organizacji,
- umożliwia prezentowania wiedzy w wielu atrakcyjnych multimedialnych formach: poprzez interaktywne animacje, nagrania, gry, itp.,
- umożliwia uczestniczenie pracowników w zajęciach online w dowolnym miejscu i o dowolnej porze – także w trakcie wykonywania pracy,
- silnie indywidualizuje proces szkoleniowy przez dostosowanie zakresu, intensywności, tempa i poziomu szkolenia do możliwości i preferencji poszczególnych uczestników,
- koszty inwestycyjne tej formy edukacji się najczęściej zwracają po czasie,
- wpływa na kulturę organizacyjną firmy lub organizacji.
Zobacz nowości filmowe
Cechy dobrego e-learningu
Co wpływa na zapamiętywanie
Zalety e-learningu
Szkolenia klasyczne a online
Ograniczenia w e-learningu
E-learning nie jest nudny
E-learning – słownik pojęć